Eski Diyanet İşleri Başkanı Lütfi Doğan yoğun bakımda

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Eski Diyanet İşleri Başkanı Lütfi Doğan yoğun bakımda
Abone ol
Türkiye Cumhuriyeti'nin onuncu Diyanet İşleri Başkanı, ilim ve siyaset adamı Lütfi Doğan, sağlık sorunları nedeniyle 4 Kasım'da Ankara'da kaldırıldığı hastanede yoğun bakıma alındı.

Gümüşhane'nin Köse ilçesinin Salyazı köyünde 1930'da dünyaya gelen Doğan, dönemin önemli ilim adamlarının tedrisinde tecvid, kıraat ve Arapça gibi dini ilimleri tahsil edip icazet almıştı.

1954'te Diyanet İşleri Başkanlığının açtığı müftülük imtihanını kazanan Doğan, farklı şehirlerde vaizlik, müftü yardımcılığı ve müftülük yaptı.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1965'te birincilikle mezun olan Doğan, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi iken Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığına getirildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı görevine 15 Ocak 1968'te vekâleten atanan Doğan, bu görevini 25 Ağustos 1972'ye kadar yürüttü.

Doğan, Milli Selamet Partisinden (MSP) 1973-1980 arasında 2 dönem Erzurum Milletvekili olarak görev yaptı.

1980 askeri darbesi döneminde 8 ay tutuklu kalan Doğan, 1991'den itibaren 3 dönem Refah ve Fazilet partilerinden Gümüşhane Milletvekili olarak TBMM'de yer aldı.

Doğan'ın, dini ve ilmi konularda yazdığı kitapların yanı sıra muhtelif dergi ve gazetelerde yüzlerce makalesi yayımlandı. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuzun Coronavirus testi pozitif çıktıÖnceki Haber

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuzun...

Ermenistan ordusu boşaltacağı bölgelerdeki evleri yakıyorSonraki Haber

Ermenistan ordusu boşaltacağı bölgelerde...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar