Eski Bakanlardan Nevzat Ayaz hayatını kaybetti

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Eski Bakanlardan Nevzat Ayaz hayatını kaybetti
Abone ol
Devlet adamı ve eski siyasetçilerden, Milli Savunma ve Milli Eğitim eski Bakanlarından Nevzat Ayaz sabah saatlerinde hayatını kaybetti.
ücretli

Ayaz, 22 Kasım 2020 tarihinden itibaren yoğun bakımda tedavi gördüğü hastanede bu sabah hayatını kaybetti.

Ayaz'ın ölümü ile ilgili hastaneden yapılan açıklamada, "22 Kasım 2020 tarihinde hastanemize getirilerek septik şok tablosu ile genel yoğun bakıma alınan hastamız tüm müdahalelere rağmen bu sabah 06:33’te hayatını kaybetti." ifadelerine yer verildi.

90 yaşında hayatını kaybeden Nevzat Ayaz'ın cenazesi yarın İstanbul'da toprağa verileceği öğrenildi.

Nevzat Ayaz kimdir?

Nevzat Ayaz, 1930 yılında Çankırı’nın Kurşunlu İlçesi Bayramören Nahiyesinde doğmuştur. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1954 yılında mezun oldu.

Nevzat Ayaz, mezun olduktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’nde komiser muavini olarak göreve başladı. Polis Enstitüsü Yüksek Uzmanlık Kursu'na katıldı. 3. ve 4. Şube Müdürlüklerinde Komiser Muavini ve Komiser olarak görev yaptı. Askerliğini İstanbul İstihkâm okulunda yedek subay olarak yaptıktan sonra da yine bu görevine devam etti. 1956 yılında Ankara Emniyet Müdürlüğü 1. Şube Müdürlüğü'nde Komiser ve Baş komiser olarak çalıştı.

1959 yılına kadar Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde komiserlik, baş komiserlik görevinde çalıştıktan sonra, 1959 yılında Sinop’a Emniyet Müdürü oldu. 27 Mayıs 1960 İhtilali’ni Sinop'ta Emniyet müdürü olarak karşıladı. Aynı yılın eylül ayında, ihtilalden sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 4. Şube Müdür Muavini olarak döndü. 1961 yılında da 4. Şube Müdürü olarak devam eti.

1966 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü 1. Daire Başkanlığına ve 1969 yılında da Emniyet Genel Müdür Muavinliğine atandı. 1971-1972 yıllarında Balıkesir Emniyet Müdürü olarak görev yaptı. 1972 yılında tekrar Emniyet Genel Müdür Muavinliğine getirildi.

17 Ağustos 1975 tarihinde Zonguldak’a vali olarak atandı. 1979 yılı sonuna kadar Zonguldak’ta görev yaptıktan sonra 4 Aralık 1979 tarihinde İstanbul Valisi olarak görevlendirildi. 1988 yılına kadar İstanbul’da vali olarak görev yaptı.

18 Ocak 1988 tarihinde İzmir valisi olarak atandı. 1990 yılında emekli olarak İstanbul’a yerleşti. Burada bir buçuk sene kadar hukuk bürosu açarak işletti.

1991 yılının Ekim ayında Doğruyol Partisi’nden Çankırı Milletvekili adayı oldu ve 19. Dönem Çankırı Milletvekili seçildi. Süleyman Demirel kabinesinde, Milli Savunma Bakanı oldu. Milli Savunma Bakanı görevine 1993 yılı sonuna kadar devam etti. Tansu Çiller’in Başbakanlığı döneminde Milli Eğitim Bakanı oldu. İki sene de Milli Eğitim Bakanlığı yaptı. 1995 yılında seçimlere girmeyerek politikayı bıraktı.

Haliç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan yardımcılığı görevi yaptı.

Evli ve 2 çocuk babasıdır. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Adıyamandaki kamu kurumlarına Erişilebilirlik Belgesi verildiÖnceki Haber

Adıyamandaki kamu kurumlarına Erişilebil...

İrandan Afganistana ilk yük treni umutlandırdıSonraki Haber

İrandan Afganistana ilk yük treni umutla...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar