ücretli reklam

Ermenistanın sivillere yönelik saldırılarına Ağrıdan tepki

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Ermenistanın sivillere yönelik saldırılarına Ağrıdan tepki
Abone ol
Ağrı'da bir araya gelen STK'lar, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik gerçekleştirdiği saldırılara, düzenledikleri basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Günlerdir Ermenistan tarafından gerçekleştirilen saldırılarda Azerbaycan ve Dağlık Karabağ Bölgesi'nde çok sayıda sivil hayatını kaybetti. Ermenistan'ın saldırılarını artırmasından dolayı Ağrı'da bir araya gelen STK'lar, basın açıklaması düzenledi.

STK'lar adına basın açıklamasını okuyan IHH Ağrı Şube Başkanı Kerem Engin, Ermenistan'ın barışın ve huzurun önündeki en büyük engel olduğunu söyledi.

"Azerbaycan'a yönelik saldırgan tutumunu ve Azerbaycan topraklarını işgalini yıllardır sürdüren Ermenistan, yeniden sivillere yönelik saldırılara başladı."  diyen Engin, "Ermenistan, son saldırılarıyla bölgede barışın ve huzurun önündeki en büyük tehdit olduğunu bir kere daha tüm dünyaya gösterdi. Bizler, her zaman olduğu gibi bugün de tüm imkânlarımızla Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanındayız. Yıllardır Ermenistan'ın saldırganlığı karşısında gerekli ve yeterli tepkiyi ortaya koymayan uluslararası toplum, çifte standardını bir kez daha gösteriyor. Yaklaşık 30 yıldır ihmalkâr tutumunu sürdüren Minsk üçlüsü de çözüm odaklı davranmaktan maalesef çok uzakta." dedi.

"Dağlık Karabağ toprakları Ermenistan güçleri tarafından hukuksuz bir şekilde işgal edildi"

Azerbaycan-Ermenistan çatışmasının kökeni bir asır öncesine dayandığını belirten Engin, "Sovyetler Birliği döneminde Stalin, Azerbaycan sınırları içinde bulunan Dağlık Karabağ'da bir Ermeni özerk bölgesi oluşturma kararı verdi ve farklı bölgelerden çok sayıda Ermeni'yi buraya yerleştirdi. Sovyet Rusya'nın birçok yerde uyguladığı bu politika, Azerbaycan ve Ermenistan arasında 1980'li yıllardan sonra pek çok soruna ve çatışmaya yol açtı." ifadesini kullandı.

"Azerbaycan'a ait Dağlık Karabağ toprakları Ermenistan güçleri tarafından hukuksuz bir şekilde işgal edildi"

Engin, "Sovyetlerin dağılması akabinde bağımsızlıklarını kazanan iki devlet arasında Dağlık Karabağ sorunu sıcak çatışmaya dönüştü. Ermenistan uyuşmaz tavrı ve anlaşmadan uzak talepleriyle bir sonuca ve çözüme ulaşılmasını bugüne kadar engelledi. Azerbaycanlı kardeşlerimiz ise sorunun çözümüne her zaman yapıcı yaklaştı fakat zarar gören taraf hep onlar oldu. 1991 yılından bu yana bölgede yapılan hiçbir anlaşmaya uymayan ve her görüşme sürecinde Azerbaycan'a ait topraklara saldırmaya ve hukuksuz işgaline devam eden Ermenistan, 26 Şubat 1992'de Hocalı'da yakın tarihin en kanlı soykırımlardan birini gerçekleştirdi. Bizler dünyanın sessiz kaldığı Ermenistan'ın bu haksız ve hukuksuz saldırıları karşısında Azerbaycanlı kardeşlerimize destek olmaya devam edeceğiz. Dünya kamuoyunun tepkisizliğinden cesaret bulan Ermenistan, hukuk tanımazlığını daha da arttırarak tüm uluslararası teamülleri hiçe sayan saldırılarına sivil yerleşim yerlerini vurarak devam ediyor." şeklinde konuştu.

Basın açıklamasının ardından onlarca araçtan oluşan konvoy ile şehir turu yapan grup, korna çalarak saldırılara karşı tepki gösterdi. Basın açıklamasına İlim Yayma Cemiyeti, TüGVA, IHH, Memur-Sen, Birlik Vakfı Ağrı temsilcilikleri destek verdi. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Gaziantepteki silahlı saldırıya ilişkin 4 zanlı tutuklandıÖnceki Haber

Gaziantepteki silahlı saldırıya ilişkin...

ABD'de vaka sayısı 8 milyonu, ölü sayısı 223 bini aştıSonraki Haber

ABD'de vaka sayısı 8 milyonu, ölü sayısı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar