ücretli reklam

Ermenistanın Azerbaycana saldırısı Şanlıurfada protesto edildi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Ermenistanın Azerbaycana saldırısı Şanlıurfada protesto edildi
Abone ol
Genç-Memur-Sen Şanlıurfa İl Başkanı Mehmet Veysi Bozdağ, Azerbaycan'ın haklı mücadelesinin her koşulda engellendiğini belirterek Azerbaycan halkının yanında olduklarını ifade etti.

Genç-Memur-Sen Şanlıurfa İl Başkanlığı, Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarını işgal etmesi ile ilgili basın açıklaması düzenledi.

Memur-Sen Şanlıurfa İl Başkanlığında gerçekleştirilen basın açıklamasını, Genç-Memur-Sen Şanlıurfa İl Başkanı Mehmet Veysi Bozdağ okudu.

 

Türkiye ve Azerbaycan’ın dostluğunun zaman geçtikçe anlam kazandığını belirten Bozdağ, "Bütün diplomatik ilişkilerin ötesinde derin bir bağ ile birbirlerine ‘Kardeş’ diyen Türkiye ve Azerbaycan dostluğunun boyutu; telaffuzu ile vakidir. İki devlet ve tek millet olmanın tarihsel şuuru gün geçtikçe daha fazla anlam kazanmakta ve pekişmektedir. Bu kardeşlik hiç şüphesiz tarihte devletler arasında ortaya konulan en samimi ve en kadim dostluk olarak; diplomasinin 'devletlerin dostları yoktur, çıkarları vardır' teamülüne de meydan okumaktadır." şeklinde konuştu.

"Ermenistan tescilli bir saldırgandır"

Ermenistan’ın yıllar önce hukuk kurallarını görmezden gelerek Azerbaycan’ı işgal ettiğini vurgulayan Bozdağ, "Kardeş ülke Azerbaycan’da son zamanlarda yaşanan hadiseler kamuoyunun malumudur. Zira bu hadisenin bugünün meselesi olmadığını ve tarihe geçmiş kara bir leke olarak günümüze kadar geldiğini bütün dünya bilmektedir. Ermenistan otuz sene önce uluslararası hukuku hiçe sayarak Azerbaycan toprağı olan Karabağ’ı işgal etmiş ve bu işgal esnasında hiçbir ahlaki kural tanımayan saldırganlığı ile bir katliam gerçekleştirmiştir. Azerbaycan topraklarının neredeyse beşte birini işgal eden ve milyonlarca insanı yurtlarından ederek başta Hocalı’da yaptığı soykırımı ile insanlık suçu işleyen Ermenistan’ın tescilli bir saldırgan olduğunu biliyoruz. Ancak ne acıdır ki bütün dünya devletlerinin söz konusu 'biz' olunca ortaya koyduğu ‘üç maymunu’ oynama tavrı yine değişmemiş ve Azerbaycan’ın haklı mücadelesi her koşulda uluslararası camiada örselenmiştir. Azerbaycan, yaşanan bunca kıyımdan sonra kendi öz toprağını geri almak için her türlü meşru gayreti sarf etmiş olsa da uluslararası camia duyarsız kalmış ve Ermenistan bu durumdan güç alarak şımarık tavrını sürdürerek her koşulda provokasyonlarını sürdürmeyi devam ettirmiştir." diye konuştu.

"Ermenistan’ın hukuk tanımazlığına karşı tavır almaya davet ediyoruz "

Hak sahibi olan Azerbaycan’ın yanında omuz omuza mücadele vermekten başka seçenek olmadığına dikkat çeken Bozdağ, "28 Eylül sabahı Ermenistan silahlı güçlerinin yeniden ahlaksızca yaptığı saldırıya meşru müdafaa hakkını kullanan Azerbaycan’ın yanında olmak boynumuzun borcudur. Bir yanda kendi toprakları işgal edilen kardeş ülke, diğer yanda ise işgalci konumunda olan bir ülke varken; bizlere de 'Dünya Beşten Büyüktür' diyen iradenin arkasında durarak, haklı olan Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında, omuz omuza mücadele vermekten başka seçenek yoktur. Bu saiklerle uluslararası hukukun işletilmesi noktasında; başta Birleşmiş Milletler olmak üzere bütün dünya ülkelerini inisiyatif almaya ve Ermenistan’ın hukuk tanımazlığına karşı tavır almaya davet ediyoruz." ifadelerine yer verdi.

"Azerbaycan halkının yanındayız"

Azerbaycan’ın safında her fırsatta koşulsuz olarak duracaklarını vurgulayan Bozdağ, "Ülkemizin Azerbaycan’a verdiği güçlü destek sadece devletlerimiz arasındaki kardeşlik hukuku sebebiyle değildir. Aynı zamanda otuz senedir kardeş Azerbaycan’a yapılan haksızlığa ve hukuksuzluğa gösterilen haklı bir tepkidir. Ama bilinmelidir ki Türkiye’nin Azerbaycan’a yardımı ve desteği de 'her nasıl istiyorlarsa öyle' olur. Bizler, bugün Ermenistan’ın uluslararası hukuku hiçe sayarak, dost ve kardeş ülke Azerbaycan topraklarına yönelik haksız saldırılarını, insanlık dışı işgallerini protesto etmek, hiçbir şekilde izahı olmayan hukuksuz saldırılar nedeniyle şehit olan Azerbaycanlı kardeşlerimizi anmak ve ne olursa olsun Azerbaycan halkının yanında olduğumuzu açıklamak için buradayız. Tekrar Ermenistan’ın saldırılarında şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyor; 'İki Devlet Bir Millet' olduğumuz Azerbaycan halkının yanında her fırsatta koşulsuz olarak duracağımızı bütün dünyaya ilan ediyoruz." (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Adana İl Milli Eğitim Müdürü Durgun: Yüz yüze eğitime geçmek zorundayızÖnceki Haber

Adana İl Milli Eğitim Müdürü Durgun: Yüz...

Yemen mahkemesi Trump hakkında idam cezası verdiSonraki Haber

Yemen mahkemesi Trump hakkında idam ceza...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar