Erdoğan: İki hafta kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Erdoğan: İki hafta kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz
Abone ol
Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunuyor. Erdoğan, "Ramazan ayında İki hafta kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz" dedi.
ücretli

 Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında saat 15:30'da toplandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan toplantı 2 saat 45 dakika sürdü.

Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu.

Erdoğan toplantıda, korona virüsü salgınında artan vaka ve ölüm sayıları nedeniyle yürürlükte olan kısıtlamaların genişletilmesi ve ek tedbirler alınmasının da görüşüldüğünü söyledi. Erdoğan, gidişatın kendilerini tedbirleri sıkılaştırmaya yönelttiğini belirterek "Bu gidişata seyirci kalamazdık. Ramazan ayının iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz" dedi. 

Erdoğan şunları kaydetti: "Amaç iki haftalık sürede vaka ve vefat sayıların düşüş sağlamak. İki haftalık dönemde hedeflediğimiz tabloda beklenen iyileşmeyi temin edemezsek devamında çok daha sert uygulamaların gelmesi kaçınılmaz hale gelecek. Aşı sırası gelenlerin bu imkanı derhal değerlendirmelerini istiyorum. Aşının vefat sayılarını düşürmedeki etkisi rakamlarla, gözlemlerle tespit edilmiştir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın salgına ilişkin açıkladığı yeni tedbirler ve kısıtlamalar şöyle:   

- Hafta sonu sokağa çıkma uygulaması sürerken, hafta içi sokağa çıkma uygulamasının saatleri akşam 19.00, sabah 05.00 olarak güncellenmiştir. Zorunlu haller dışında şehirler arası seyahatlere izin verilmeyecektir.

- Bir süre önce ara verdiğimiz 65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanma sınırlamasını yeniden getiriyoruz.

- Kamuda saat 16.00’da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak, hamileler, kronik hastalığı olanlar, 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personel idari izinli sayılacak.  Şartları uygun olan özel sektör firmaları da bu yönde teşvik edilecektir.

8 VE 12. SINIFLAR HARİÇ EĞİTİM UZAKTAN OLACAK

- Eğitimde sınav sürecinde olan 8’inci ve 12’inci sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecek.

-Yeme- içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu ve benzeri mekanlar bayram sonrasına kadar faaliyetlerine ara verecektir.

- Lokanta ve benzeri işletmeler ise Ramazan boyunca sadece belirlenen saatlerde paket ve gel al hizmetiyle çalışmalarını yürütecek.

GENEL KURULLAR BAYRAM SONUNA ERTELENDİ

- Düğün, nişan, kına, nikah, genel kurul ve benzeri bütün toplantılar ile kapalı alanlarda yapılan etkinliklerin tamamı bayram sonrasına kadar ertelenmiştir.

- Oteller sadece kendi müşterileri ile sınırlandırılmış şekilde hizmet verebilecek, sahte rezervasyon ve benzeri hilelere göz yumulmayacaktır.

-Konaklama tesisleri ile evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonlar gerçekleştirilemeyecektir.

Erdoğan konuyla ilgili ayrıntıların İçişleri Bakanlığınca bu akşam yayınlanacak genelgede belirtileceğini de kaydetti. 

Erdoğan'ın diğer açıklamaları şöyle: 

TÜRK KONSEYİ'NE KATILMAK İSTEYEN ÇOK SAYIDA ÜLKE BULUNUYOR: Önceki hafta Türk Konseyi devlet başkanları ile çevrim içi gerçekleştirdiğimiz zirvede, sağlıktan ticarete geniş bir yelpazede iş birliğini ilerletmenin yollarını aradık. Tam ve gözlemci üyelerinin yanı sıra Türk Konseyine katılmak isteyen çok sayıda ülke bulunuyor. Artık bu oluşumu uluslararası bir örgüt haline getirmemizin zamanının geldiğini görüyoruz. Konsey, bünyesinde kurulan çok sayıda yapı ile üzerinde çalışılan vizyon belgesi çok daha güçlü bir kurumsallaşma ihtiyacını ortaya koyuyor. Bu hususta diğer devlet başkanlarıyla da mutabık olduğumuzu memnuniyetle müşahede ediyoruz. İnşallah salgın şartlarının el vermesi halinde kasım ayında Türkiye'de ev sahipliği yapmayı planladığımız 8. Olağan Zirve'de bu doğrultuda somut adımları atacağız. İstanbul'da prestijli bir tarihi binayı, konseyin ve ileride kurulacak yapının yönetim ihtiyaçlarını karşılamak için hazırladık.

AB ÜLKELERİNİN ÇİFTE STANDARDI GÖZLER ÖNÜNE SERİLDİ: AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen'i ağırlayarak, gündemdeki konuları enine boyuna konuştuk. Gümrük Birliği'nden vize serbestisine, Doğu Akdeniz'den Ege ve Kıbrıs'a, 18 Mart Mutabakatı'ndan güncel gelişmelere kadar çok geniş bir yelpazeye yayılan bu görüşmenin, ilişkiler bakımından yeni bir dönüm noktası teşkil etmesini umuyoruz. Bu ortak konu başlıklarının yanı sıra muhataplarımızın gündeme getirdiği hususlarla ilgili de kendilerini detaylıca bilgilendirdik. Hep söylediğimiz gibi Türkiye, AB ile ilişkilerinde daima samimi ve şeffaf olmuştur. En başından beri AB'ye tam üyelik için gerekli şartları karşılayacak adımları birer birer attık. Demokratik ve ekonomik kriterler bakımından bizden sonra başvurduğu halde hızla birliğe üye yapılan ülkelerin çok önünde olduğumuz bir gerçektir. Son olarak 18 Mart Mutabakatı çerçevesinde üzerimize düşenleri fazlasıyla yerine getirerek, Avrupa'nın ciddi siyasi ve ekonomik krizlere yol açacak bir düzensiz göç akınına uğramasının önüne geçtik. Avrupa ülkelerinde salgın sürecinde yaşanan toplumsal kargaşalar karşısında verilen demokrasiye ve hukuk devleti ilkelerine aykırı tepkiler, Türkiye'ye yönelik çifte standardı bir kez daha gözler önüne sermiştir.

TAM ÜYELİK HEDEFİNE HÂLÂ BAĞLIYIZ: AB'ye tam üyelik hedefine ve bu çerçevedeki taahhütlere hala bağlıyız. AB'den tek talebimiz üyeliği kabul edilen diğer ülkelerle aynı süreçlere ve uygulamalara tabi tutulmamızdır. Bir kez daha altını çizerek tekrar etmek istiyorum. Türkiye'nin demokrasi, insan hakları, hukuk devleti, ekonomide güven ve istikrar gibi hususlardaki gayretleri öncelikle kendi vatandaşlarının hak, özgürlük ve refah seviyesini yükseltmeyi amaçlamaktadır. Bu süreci AB ile birlikte yürütürsek çok daha memnun kalırız. Aksi takdirde biz kendi vatandaşlarımız için en iyisi, en hayırlısı, en faydalısı neyse onu yapmayı zaten sürdüreceğiz.

D-8 HAK ETTİĞİ YERE GELEMEMİŞ BİR YAPIDIR: Rahmetli Erbakan Hocamızın kuruluşuna öncülük ettiği, sekreteryası da İstanbul'da bulunan D-8'i, çeyrek asırlık geçmişine rağmen hala hak ettiği yere gelememiş bir yapı olarak görüyoruz. Bu teşkilat, savaşın yerine barışın, çifte standardın yerine adalet ve kalkınmanın, sömürü yerine paylaşımın, baskı ve tahakküm yerine insan hakları, özgürlük ve demokrasinin hakim kılınması gibi gerçekten ulvi değerler esas alınarak kurulmuştur. Dünyanın, bu değerlere olan ihtiyacı tartışmaya mahal bırakmayacak derecede açıkça ortadadır. Bu anlayışla Türkiye olarak, çoğunluğu gençlerden oluşan yaklaşık 1,1 milyarlık bir nüfusu temsil eden D-8'i güçlendirmek için her türlü gayreti gösteriyoruz, göstermeyi sürdüreceğiz. Teşkilatın, yeni üyeler ve ortaklarla güçlendirilerek, ticari ilişkilerini genişleterek, sosyal ve kültürel yakınlaşmayı artırarak, hem kendi mensuplarına hem insanlığa çok hayırlı hizmetler verebileceğine inanıyorum.

Anahtar Kelimeler:
Türkiye'de Günlük vaka sayısı 60 bine dayandı, 273 kişi vefat ettiÖnceki Haber

Türkiye'de Günlük vaka sayısı 60 bine da...

ABD'de Johnson&Johnson aşısının askıya alınması önerildiSonraki Haber

ABD'de Johnson&Johnson aşısının askıya a...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar