Erdoğan: “24 Temmuzda, cuma namazıyla birlikte Ayasofyayı ibadete açmayı planlıyoruz”

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Erdoğan: “24 Temmuzda, cuma namazıyla birlikte Ayasofyayı ibadete açmayı planlıyoruz”
Abone ol
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Millete sesleniş konuşmasında, “Hazırlıkları süratle tamamlayarak 24 Temmuz 2020 Cuma günü, cuma namazı ile birlikte Ayasofya'yı ibadete açmayı planlıyoruz.” dedi.

İnsanlığın ortak mirası Ayasofya, yeni statüsüyle herkesi kucaklamaya, çok daha samimi, çok daha özgün şekilde devam edeceğini belirten Erdoğan, tüm camilerde olduğu gibi, Ayasofya'nın kapıları da yerli ve yabancı, Müslim ve gayrimüslim herkese sonuna kadar açık olacağını söyledi.

"Herkesi Ayasofya kararına saygılı olmaya davet ediyorum"

Erdoğan, “Herkesi, ülkemizin yargı ve yürütme organları tarafından alınan Ayasofya kararına saygılı olmaya davet ediyorum. Uluslararası alanda bu konuda ortaya konan her türlü görüşü elbette anlayışla karşılarız. Ancak, Ayasofya'nın hangi amaçla kullanılacağı konusu, Türkiye'nin egemenlik haklarıyla ilgilidir. Bu konuda, görüş belirtmenin ötesindeki her türlü tavrı ve ifadeyi, bağımsızlığımızın ihlali olarak kabul ederiz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de ibadette açık 435 kilise, havra ve sinagog bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, “Bu manzara, farklılıklarımızı zenginlik olarak gören anlayışımızın tezahürüdür.” dedi. 

Anahtar Kelimeler:
Bakan Soylu'dan Ayasofya Camii paylaşımıÖnceki Haber

Bakan Soylu'dan Ayasofya Camii paylaşımı

Prof. Dr. Yakar: “10 Temmuz 2020 İstanbulun fethedildiği gün kadar önemlidir”Sonraki Haber

Prof. Dr. Yakar: “10 Temmuz 2020 İstanbu...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar