Engelliler sadece bir gün değil her gün hatırlanmak istiyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Engelliler sadece bir gün değil her gün hatırlanmak istiyor
Abone ol
Batman’daki engelliler, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” münasebetiyle yaşadıkları zorlu yaşam koşullarını anlattı.
ücretli

Ulaşılabilirlik noktasında büyük sıkıntılarla karşılaştıklarını, birilerinden destek almadan istedikleri yerlere gitmekte zorlandıklarını belirten engelliler, duyarlılık çağrısında bulundu.

Kentteki en büyük sorunlardan birinin engelli park yerlerinin işgal edilmesi olduğunu vurgulayan engelliler, bu sıkıntının kendileri için büyük bir mağduriyet oluşturduğunu söylediler.

Yılın sadece bir günü değil her gün hatırlanmak istediklerini ifade eden engelliler, her insanın bir engelli adayı olduğunun unutulmaması gerektiğine dikkat çektiler.

“Park yerimizi işgal etmeyin”

Yol ve kaldırımlarda birçok sıkıntı yaşadıklarını ifade eden engelli Aydın Demir, “Yeni yapılan kaldırımlarda bile rahatlıkla gidip gelemiyorum. Yapılan kaldırımlarda birçok eksiklikler var. Ne apartmanlarda ne de yollarda bizi düşünen yok. Herhangi bir destek almadan çoğu yere gidemiyoruz. Biz istiyoruz ki; her yere tek başımızı gidip gelelim. Engelli park yerlerini ihmal eden birçok kişi var. Onlara da buradan seslenmek istiyorum: Park yerimizi işgal etmeyin, şayet yerimizi işgal etmek istiyorsanız buyurun sizde yerime tekerlekli sandalyeye oturun. Bu konuda da vatandaşlardan duyarlılık bekliyoruz. Yetkililerin ise bizi biraz daha dikkate almalarını istiyoruz.” diye konuştu.

“Rampalarda sıkıntı yaşıyoruz”

Yetkililerin ve vatandaşların kendilerine karşı biraz daha duyarlı olmasını isteyen Şakir Velioğlu, “Milletten ricamız engelli park yerlerine araçlarını park etmesinler ve kaldırımları işgal etmesinler. Milletten biraz daha duyarlılık ve kolaylık sağlamalarını bekliyoruz. Birde yaşadığımız bir diğer sorun kaldırımlardaki rampalardır. Kaldırım rampalarından rahat inip çıkamıyoruz. Biz sadece ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde’ değil yılın 365 günü hatırlanmak istiyoruz. Çünkü her bir insan birer engelli adayıdır. Yetkililerden ve milletimizden engellilere karşı biraz daha duyarlı olmalarını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Biz her gün varız”

Kendileri için iş kontenjanlarının artırılması gerektiğini ifade eden bir diğer engelli vatandaş Beytullah Temiz ise şunları söyledi:

“3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde herkes sadece bugün engellileri hatırlıyor. Biz engelliler olarak sadece bugün değil, her gün anılmak ve hatırlanmak istiyoruz. Devletin, özel şirketlerin ve bütün insanların bu bilinçte olmalarını istiyoruz. Engelliler sadece bugün değil her gün engellidirler. Bu nedenle gerek iş alanları olsun gerekse de dışardaki hayatta olsun gereken kolaylığın sağlanmasını istiyoruz. Özellikle iş konusunda devletin engellilere daha çok kontenjan ayırmasını ve sınavlarda kolaylık sağlamasını talep ediyoruz.”(İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Esnaf ve müşterilerin depreme yakalanma anı kameralara yansıdıÖnceki Haber

Esnaf ve müşterilerin depreme yakalanma...

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğluna Covid-19 tanısı konduSonraki Haber

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğluna Covid...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar