Emekli Memur-Sen Mardin İl Başkanı Çalhan, emeklilerin taleplerini gündeme getirdi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Emekli Memur-Sen Mardin İl Başkanı Çalhan, emeklilerin taleplerini gündeme getirdi
Abone ol
Emekli Memur-Sen Mardin İl Başkanı Salih Çalhan, emeklilerin problemlerini ve çözümlerini bildiklerini, sorunları çözmek için çalıştıklarını belirtti.

Yazılı açıklama yapan Emekli Memur-Sen Mardin İl Başkanı Salih Çalhan, emeklilerin kamu görevlisi, işçi ya da işveren sıfatlarıyla ömrünü milletin refahı ve huzuru için adamış insanlar olduğunu söyledi.

Çalhan, "Emeklilerin mali ve sosyal haklarının iyileştirilmesi, içinde yaşadıkları topluma tecrübe aktarımı yoluyla hizmet üretme imkânlarına kavuşması şüphesiz mücadele ve örgütlenme gerektirir. Bu hedeflerin tümüne de ancak örgütlü mücadeleyle ulaşılabilir. Memur-Sen’in ilkelerine, değerlerine ve emek mücadelesine dayalı olarak emeklilerin örgütlenmesine dair mücadelenin Türkiye’deki tek adresi Emekli Memur-Sen’dir. Bu vesile ile bütün emeklilerimizi, Emekli Memur-Sen ailesinin üyesi olmaya davet ediyoruz. 13 milyonu bulan emeklimizin haklarını korumak, yaşlılıklarını refah içinde geçirmelerini sağlamak, sosyal hayata daha aktif tutunmalarını desteklemek için kurulmuş olan Emekli Memurlar Sendikamız, sadece memurların değil, emekli maaşını Sosyal Güvenlik Kurumundan alan bütün vatandaşlarımızın üye olabilecekleri bir Sivil Toplum Kuruluşudur.” dedi.

Çalhan, emeklilerin problemlerini ve çözümlerini bildiklerini, sorunları çözmek için çalıştıklarını belirterek, "Sesimizin daha gür çıkması için bütün emeklilerimizi Emekli Memur-Sen çatısı altında toplanmaya, bu onurlu mücadeleye güç vermeye, katkı sunmaya çağırıyoruz." ifadelerini kullandı.

Çalhan, emeklilerin taleplerini şu şekilde sıraladı:

“Emeklilerle çalışanlar arasında açılan maaş farkı kapatılmalıdır, kamu görevlilerinin fiilen çalıştıkları dönemde bordrolarında var olan ‘ek ödeme’ de dâhil, emek verilen dönemde maaşa eklenen unsurlar emekli maaşına da yansıtılmalıdır, memurların emekli ikramiyesi hesabı yapılırken tam hizmet yılı hesaba katılıp, ay ve gün hesabının dahil edilmemesinden doğan 1 ay ile 11 ay arası kayıp giderilmeli, yılda iki defa ödenen bayram ikramiyesi, gösterge rakamına bağlanmalı ve maaşlara yapılan artış kadar artış yapılması sağlanmalıdır. Emeklilerden fiilen çalışabilecek güç noktasında ve fikri zeminde bilgi birikimi müsait olanlar gerek kendi alanları gerekse faydalı olabilecekleri uygun alanlarda istihdam edilmelidir. Emeklilerin Sendika Kurma Hakkı’nın önündeki fiili engellemeden vazgeçilmeli, hükümde yer alan boşluklar giderilmelidir. Yaşa bakılmaksızın tüm emekliler toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalandırılmalıdır. Emeklilere, eş ve çocuk yardımı verilmemesine ilişkin hatadan ve eşitsizlik oluşturan uygulamadan vazgeçilmeli, eş ve çocuk yardımı emeklilere de verilmelidir. Öğrenim hayatına devam eden çocuğu olan emeklilere, çocuk yardımı ödemesi yapılmalıdır. Dünyada yeni bir terminoloji olan ‘Aktif Yaşlanma’ kavramı ülkemizde de hayata geçirilerek emeklilerin daha sağlıklı bir emeklilik dönemi geçirmeleri sağlanmalıdır. Ülkemizde genel sağlık politikalarının dışında, yaşlılara yönelik özel sağlık politikaları da geliştirilmeli ve hayata geçirilmelidir. Toplumsal olarak sağlıklı yaşlanmanın önemi hakkında eğitimler verilmelidir.” (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Covid-19 vakaların azaldığı Kürdistan Bölgesi’nde yeni kararlar alındıÖnceki Haber

Covid-19 vakaların azaldığı Kürdistan Bö...

Diyanet İşleri Başkanı Erbaştan Fransanın sözde “karikatür” küstahlığına tepkiSonraki Haber

Diyanet İşleri Başkanı Erbaştan Fransanı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar