Elâzığ esnafı hem depremden hem de pandemiden etkilendi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Elâzığ esnafı hem depremden hem de pandemiden etkilendi
Abone ol
Kurban Bayramı'na az bir süre kala bayram alışverişlerini değerlendiren Elâzığ esnafı, bu seneki bayram alışverişlerinin geçen senenin onda birine bile tekabül etmediğini dile getirdi.

Hem depremden hem de pandemiden olumsuz etkilenen Elâzığ'da, satışlardan memnun olmadığını dile getiren esnaf, her şeye rağmen hallerine şükrettiklerini belirttiler.

Kapalı Çarşı esnafından Murat Çakmak, bayram havasının olmadığına dikkat çekti,

Çakmak, "Biz Kapalı Çarşı esnafıyız. Tezgâhlarımızı açmış bulunmaktayız. Şu an bayram havası yok ve işler de umduğumuz gibi gitmiyor. İşlerimizin durgun olmasının nedeni deprem ve pandemi. Vatandaşlar pandemiden dolayı dışarı çıkmak istemiyor ve alışverişe de gelmiyor. Alışveriş için gelenler de korku içerisinde. Eski bayramlara nazaran bayağı bir düşüş var. Satışlar normal… şekerde bugün biraz hareketlilik var. Bayrama 2 gün kaldı. İnşallah bu son 2 günde biraz hareketlilik olabilir, onu bekliyoruz." dedi.

"Ramazan Bayramı'nda da aynı sorunları yaşadık"

Ramazan Bayramı'nda da aynı sorunları yaşadıklarını belirten Ömer Faruk Işık, virüs ve depremin kendilerini vurduğunu, bundan dolayı da ekonomik bir krizin içinde olduklarını vurguladı.

Işık, "Bu seneki bayram ile geçmiş bayramlar arsında bayağı bir fark var. Geçmiş bayramlarda çok yoğunluk vardı. Ama bu seneki bayram çok durgun. Ramazan Bayramı'nda da aynı sorunları yaşadık. Virüs var, üstüne biz Elazığlılar olarak büyük bir deprem yaşadık. Millet biraz sıkıntıda. Virüs ve deprem bizi vurdu. Ama kriz de var. Ekonomik olarak da sıkıntı var. Depremden dolayı vatandaşlar konteynırlarda kalıyor ve birçoğu da il dışına çıkmış durumda. Türkiye genelinde sıkıntı var ama Elâzığ depremden dolayı daha fazla sıkıntılı." ifadelerini kullandı.

Elâzığ Bakırcılar Çarşısı'nda el sanatları ile tanınan Ahmet Doğan ise, "Geçen bayramlarda burada çok yoğunluk oluyordu ama şimdi öyle değil. Deprem ve hastalıktan dolayı millet biraz perişan ve mağdur." dedi.

" Afrika'da, Filistin ve Arakan gibi Müslüman ülkelerde durum daha kötü"

Bayram için alışverişe çıkan Aydın Balanaya, halimize şükretmemiz gerektiğini vurguladı.

Balanaya, "Fiyatların pahalı olduğu yerler, ucuz olduğu yerler ve normal olan yerler de var. Ama bizler halimize şükretmeliyiz. Çünkü Afrika'da, Filistin ve Arakan gibi Müslüman ülkelerde durum daha kötü. Şükretmemiz gerekiyor. İçinde bulunduğumuz durumun farkına varıp şükretmez isek Allah bunun ve şu an sıkıntı çeken Müslümanların hakkını bizden sorar." dedi.

"Deprem ve pandemi bizleri etkiledi ama şükretmemiz gerekiyor"

Diğer esnafın aksine satışların geçen yıllara nazaran daha iyi olduğunu dile getiren Cihan Ay, "Satışlar geçen senelere nazaran daha iyi. Havaların sıcak olmasından dolayı bayram şekerleri satışlarımız durgun. Diğer işlerimiz iyidir. Deprem ve pandemi bizleri etkiledi ama şükretmemiz gerekiyor. İşlerimize ve iş yerlerimize sahip çıkmalıyız." ifadelerini kullandı.

Belediye Çarşısı esnafından olan Mehmet Köse, İsmail Celayir ve Yusuf Aktan depremden ve pandemiden dolayı işlerin durgun olduğunu ve yaşanan krizin bunda etkili olduğunu, ancak bugünlerin de şükürle atlatılabileceğine vurgu yaptılar.

Kurban Bayramı için yurt dışından akrabalarını ziyarete gelen Semih Arif Çelik, bayramı çok sevdiğini belirti.

Çelik, "Bence bayramlar çok güzel... Çünkü çocuklar eğleniyor, çocuklara bayramlık alıyoruz. Bu günleri çok seviyoruz, çünkü bizim için çok güzel günler." dedi.

Yurt dışından gelen kuzenine yardımcı olmak için çarşıda bayram alışverişi yapan Yusuf Çelik, bayram denince aklına mutluluk geldiğini vurguladı.

Çelik, "Bayram denince aklıma mutluluk, barış ve huzur geliyor. Yaşlılarımızın ellerinden öpüyoruz. Bayram namazına gidiyoruz. Şeker topluyoruz." dedi.   

Çocuklarına bayramlık elbise almak için alışverişe çıkan Uğur Salgut, "Çok pahalılık yok. Bu sene geçtiğimiz yıllara göre iyi. Bayram için şeker, tatlı, elbise gibi şeyler aldık." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

jab
Anahtar Kelimeler:
Rektör Durmuş: Bayramlar yardımlaşmanın en üst düzeye çıktığı günlerdirÖnceki Haber

Rektör Durmuş: Bayramlar yardımlaşmanın...

Adıyaman İl Sağlık Müdürü, bayramda kist bulaşma riskine karşı uyarılarda bulunduSonraki Haber

Adıyaman İl Sağlık Müdürü, bayramda kist...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar