Köpek Sahiplendirme

EGMden uyuşturucuya başlama yaşı iddialarına ilişkin açıklama

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
EGMden uyuşturucuya başlama yaşı iddialarına ilişkin açıklama
Abone ol
Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), uyuşturucuya başlama yaşı, uyuşturucu ölüm yaşı ve madde bağımlısı sayısı iddialarına ilişkin açıklama yayımladı.

EGM'den yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Son dönemde bir sivil toplum kuruluşu yöneticisi tarafından uyuşturucuya başlama yaşı, uyuşturucu ölüm yaşı ve madde bağımlısı sayısına ilişkin doğru ve bilimsel olmayan bazı rakamlar verilmektedir.

Uyuşturucuya başlama yaşı tüm dünya üzerinde ortalama veya ortanca yaş üzerinden hesaplanır. 2018 Türkiye Genel Nüfusta Madde Kullanım Yaygınlığı anketine göre ortalama başlama yaşı 19,5'tir. Genel Müdürlüğümüz tarafından yürütülen ve narkotik.pol.tr internet adresimizden yayımlanmış NARKOLOG projesine göre ortalama başlama yaşı 20,8'dir.

Uyuşturucuya doğrudan bağlantılı ölümler tüm dünyada, sadece 15-64 yaş arası ölümler üzerinden hesaplanır. Yayımlanan raporlarda ülkelerin ölümlerde yarıştırılması, yaşa göre bir sıralamaya tabi tutulması söz konusu değildir. Madde bağlantılı ölüm sayıları milyon kişiye düşen ölümler üzerinden değerlendirilir ve bu oranda ülkemiz diğer ülkelerin oldukça gerisindedir.

Söz konusu manüpilatif açıklamalarla, ülkemizin uyuşturucu mücadelesinde ulaşmış olduğu noktayı görmezden gelen, vatandaşlarımız üzerinde soru işareti ve güvensizlik oluşturmaya çalışan, toplumu bilimsel olmayan ve kulaktan dolma verilerle yanlış yönlendirenler hakkında gerekli adli ve idari işlemlere başlanmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur." (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Türkiye genelinde uyuşturucu operasyonları: 2 bin 651 gözaltıÖnceki Haber

Türkiye genelinde uyuşturucu operasyonla...

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Davutoğlunu ziyaret edecekSonraki Haber

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Davutoğlunu ziy...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar