DSÖ: Mutasyona uğrayan virüs aşıları etkilemiyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
DSÖ: Mutasyona uğrayan virüs aşıları etkilemiyor
Abone ol
Dünya Sağlık Örgütü, ilk kez İngiltere'de tespit edilen Covid-19'un daha hızlı yayılan türünün şu ana kadar "ciddi hastalık veya ölüme" neden olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığını ve aşıları etkilemediğini açıkladı.
ücretli

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), İngiltere'de yüzde 70 daha bulaşıcı olacak şekilde mutasyona uğrayan korona virüsü ile ilgili bir açıklama yaptı.

DSÖ, yeni türün şu ana kadar "ciddi hastalık veya ölüme" neden olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığını bildirdi.

DSÖ'nün Covid-19'a karşı mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove de "İngiltere, yeni tip koronavirüsün daha fazla yayılan türünün aşıları etkilemediğini belirtti" açıklamasını yaptı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yeni tip Coronavirus'ün daha hızlı yayılan türünün şu ana kadar "ciddi hastalık veya ölüme" neden olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığını bildirdi.

İngiltere'de Coronavirus'ün mutasyona uğrayan bir türünün tespit edilmesi kaygıya neden oldu. WHO tarafından yapılan açıklamada, tespit edilen türün 'ciddi hastalık veya ölüme' neden olduğuna dair bir kanıt olmadığı belirtildi.

NE OLMUŞTU?

İngiltere'de Covid-19'un daha hızlı yayıldığı belirtilen mutasyonunun tespit edilmesinin ardından, Başbakan Boris Johnson ve bir grup bilim insanı, yaptıkları açıklamada, ülkede keşfedilen yeni türün, yüzde 70 daha fazla bulaşıcı olduğunu duyurmuştu.

Mutasyona uğrayan virüsün, İngiltere'den sonra Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika'da da görülmesi üzerine, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülke İngiltere'den ve bu ülkelerden uçuşları durdurmuştu.

Bilim Kurulu Üyesi ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, yeni virüsün Türkiye'de tespit edilmediğini bildirmiş ve şu açıklamayı yapmıştı:

"Virüslerde 10 aydır 160 farklı noktada mutasyon oldu. Fakat bu mutasyonların hiçbiri virüsün hastalık yapma gücünü değiştirmedi. İngiltere'de bildirilen 10 farklı mutasyondan özellikle bir tanesi (N 501 Y), virüsün insan hücresine bağlanma noktasında olduğundan önem arz ediyor. İngiltere'de bildirilen bu mutasyonun hastalığın yüzde 70 daha hızlı bulaşmasına neden olduğu ileri sürülüyor. Binden fazla kişinin de bu virüsle enfekte olduğu söyleniyor." ArtıGerçek

Anahtar Kelimeler:
Leyla Güven'e 22 yıl hapis ve tutuklama kararıÖnceki Haber

Leyla Güven'e 22 yıl hapis ve tutuklama...

Dünya Nüfusu 2021 yılına 7 milyar 837 kişiyle giriyorSonraki Haber

Dünya Nüfusu 2021 yılına 7 milyar 837 ki...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar