Köpek sahiplendirme

Diyarbakırlı sobacılar bu yılki satışlardan memnun

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Diyarbakırlı sobacılar bu yılki satışlardan memnun
Abone ol
​Havaların soğumasıyla beraber vatandaşlar kış hazırlığı yaparken odun ve kömürün yanı sıra soba satışlarında da artış olduğu gözlendi.

Kültürümüzün olmazsa olmazı sobalar, ısınmanın yanında; yemek pişirme, çay demleme ve kestane kızartma gibi birçok yönden kullanılmaya devam ediyor. Bu nedenlerle soba satışlarının ivme kazanması esnafın yüzünü güldürdü.

Yaz ayında ürettikleri sobaları havaların soğumasıyla satışa sunduklarını belirten Yakup Esen, "10 yıldır sobacılık yapıyorum. Soba ve malzemelerini yaz ayında üretip kışın satıyoruz. Bu sene havalar pek soğumadı. Havaların daha da soğumasıyla soba satışlarında artış olacaktır. Doğalgazın mahallelere gelmesi bizi biraz etkiledi. Bunun yanında soba tercih eden birçok müşterimiz var. Soba, evi ısıtmakla birlikte çay ve yemek yapmak içinde kullanılıyor." dedi.

Yakup Esen

Üretilen sobaların kalitesine de değinen Esen, konuşmasını şöyle sürdürdü:

10 yıl öncesinin sobaları ile şimdi üretilen sobalar arasında fark var. Günümüzdeki sobaların kalitesi eskilere oranla düşmüş. Bize gelen demirlerin dökümünün kalitesi düşmüş.

Ancak ters orantılı olarak satışlarımız önceki yıllara göre artmış. 10 sene önce aldığı sobayı 5 yıldan fazla kullanan vatandaş, günümüzde aldığı sobayı 3 yıl kullanabiliyor. Çünkü kalite biraz düşürülmüş.

"Soba kullananlar, yemeklerini de sobalarda yapıyorlar"

Kullanılan sobaların ısınmanın yanında farklı ihtiyaçları da giderdiğine değinen Esen, "Satışlarımız kasım ayında başlayıp ocakta sona eriyor. Elektrik ile ısınan aileler elektriğin kesilmesi ile soğukta kalırlar. Ama soba ile ısınanlar gün boyu sıcakta kalabilirler.  Ayrıca soba kullananlar, yemeklerini de sobalarda yapıyorlar. Fırınlı sobalarımız yemek yapımı için birebir." dedi.

Soba satışlarının arttığını belirten Esen, şöyle devam etti:

Doğalgazın artık müstakil evlerde bile kullanılıyor olmasına rağmen şu anki satışlarımız çok şükür iyidir. Rızkı veren Allah Teala'dır. Maşallah, bu sene satışlarımızda bayağı iyidir. Geçen sene havaların soğumasıyla birlikte satışlarımız artmıştı. Bu senede halk, tedbiren sobalarını alıp havalar soğuyunca yakıyorlar.

Mehmet Nuri Akçakaya

"Satışlardan memnun kaldık"

Soba satışlarının tahminlerinin üstünde gerçekleştiğini söyleyen 40 yıllık soba ustası Mehmet Nuri Akçakaya, soba almak isteyenlere bazı tavsiyelerde bulundu.

Akçakaya, "Bu sene hazırlıksız yakalandık. Çok sayıda soba üretmemize rağmen sobalara rağbet olunca sobalarımız şimdiden tükendi. Soba kullananlara tavsiyem sac sobaları tercih etsinler. Bu sobalar daha iyi ısıtıyor. Soba satışları bu sene iyi. Satışlardan memnun kaldık." ifadelerini kullandı.

Musa Polat

Yıllardır sobacılık yaptığını belirten Musa Polat ise, "Sobacılık, baba mesleğimdir. Doğal gazın yaygınlaşmasıyla imal ettiğimiz sobalarımızın satışında düşüş yaşandı. Ancak doğal gaz olmasına rağmen soba alışkanlığı olan insanlar sobaları tercih ediyor. Soba sezonu, aralık ayında başlayıp mart ayında sona eriyor" dedi. (İLKHA)

 

Anahtar Kelimeler:
Musul Valisi el Cuburi: Vilayetin imarı için 7 milyar dolara ihtiyaç varÖnceki Haber

Musul Valisi el Cuburi: Vilayetin imarı...

Netanyahu karşıtı gösteriler devam ediyorSonraki Haber

Netanyahu karşıtı gösteriler devam ediyo...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar