Köpek Sahiplendirme

Dışişlerinden PKK/YPGye yakın oluşumlarının Rusya tarafından davet edilmesine tepki

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Dışişlerinden PKK/YPGye yakın oluşumlarının Rusya tarafından davet edilmesine tepki
Abone ol
​Dışişleri Bakanlığı, "Rusya'dan, Astana ruhuna ve Astana formatındaki toplantılarda yapılan taahhütlere uygun olarak hareket etmesini ve terör örgütü PKK/YPG iltisaklı oluşumların gündemine hizmet edecek adımlardan kaçınmasını bekliyoruz." dedi.

Dışişleri Bakanlığı, PKK/YPG'ye yakınlığıyla bilinen “Suriye Demokratik Konseyi” mensubu grubun Rusya'yı ziyareti hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, "Terör örgütü PKK/YPG güdümündeki sözde “Suriye Demokratik Konseyi” unsurlarından oluşan bir grubun Rusya Federasyonu’na davet edilmesini ve Rus resmî makamları tarafından üst düzeyde kabul edilmesini kaygıyla karşılıyoruz." denildi.

"PKK/YPG, izlediği terörist ve ayrılıkçı gündemle, fiilen kontrol ettiği alanlardaki yerel halka zulmeden, Suriye’nin toprak bütünlüğüne kasteden ve başta Türkiye olmak üzere, Suriye’nin komşularının milli güvenliğini tehdit eden bir terör örgütüdür." denilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün yanısıra komşu ülkelerin milli güvenliğine de halel getirecek ayrılıkçı gündemlere karşı durma, Astana formatında bugüne dek düzenlenen yüksek düzeyli toplantılar sonunda yapılan ortak açıklamalarda kayıt altına alınan ortak bir taahhüttür. Nitekim, Astana garantörlerinin son olarak 25 Ağustos 2020 tarihinde Cenevre’de yaptıkları toplantı sonucu yapılan ortak açıklamada da gayrımeşru oluşumların bölücü gündemlerine karşı ortak tutum beyan edilmiştir.

Rusya Federasyonu’ndan, Astana ruhuna ve Astana formatındaki toplantılarda yapılan taahhütlere uygun olarak hareket etmesini ve terör örgütü PKK/YPG iltisaklı oluşumların gündemine hizmet edecek adımlardan kaçınmasını bekliyoruz.

Bu konudaki tepkimiz, siyasi istişareler için Moskova’yı ziyaret etmekte olan Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal başkanlığındaki heyetimiz tarafından da Rus makamlarına aktarılacaktır." (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
AFAD: Giresunda 3627 personel ve 1270 araçla çalışmalar devam ediyorÖnceki Haber

AFAD: Giresunda 3627 personel ve 1270 ar...

Batan botta bulunan baba ve oğlundan haber alınamıyorSonraki Haber

Batan botta bulunan baba ve oğlundan hab...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar