Köpek Sahiplendirme

Dışişlerinden Med7 zirvesi ortak bildirisine tepki

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Dışişlerinden Med7 zirvesi ortak bildirisine tepki
Abone ol
​Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Med7 Zirvesi sonunda kabul edilen ortak bildiride yer alan Doğu Akdeniz ve Kıbrıs meselesine ilişkin ifadeler, geçen sene olduğu gibi taraflı, gerçeklerden kopuk ve hukuki dayanaktan yoksundur." denildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Akso, 10 Eylül 2020 tarihinde AB üyesi Güney Avrupa Ülkeleri (Med7) Zirvesi sonunda kabul edilen ortak bildiri hakkındaki soruya cevap verdi.

Aksoy, "Fransa, İtalya, İspanya, Malta, Portekiz, Yunanistan ve GKRY’nin katılımıyla 10 Eylül 2020 tarihinde düzenlenen AB üyesi Güney Avrupa Ülkeleri (Med7) Yedinci Zirvesi sonunda kabul edilen ortak bildiride yer alan Doğu Akdeniz ve Kıbrıs meselesine ilişkin ifadeler, geçen sene olduğu gibi taraflı, gerçeklerden kopuk ve hukuki dayanaktan yoksundur." dedi.

Yunanistan’ı uluslararası hukuka aykırı ve maksimalist deniz yetki alanı iddialarından vazgeçmeye davet eden Aksoy, "Gerginliğin azaltılması için Yunanistan’ın Oruç Reis araştırma gemimizin etrafındaki askeri gemilerini çekmesi, NATO’nun ayrıştırma inisiyatifine destek vermesi, Meis dahil Doğu Ege adalarını silahlandırmaktan vazgeçmesi ve Batı Trakya Türk Azınlığına yönelik son dönemde artan baskılarına son vermesi elzemdir." ifadelerine yer verdi.

"Türkiye Doğu Akdeniz’e en uzun kıyısı olan ve AB’ye aday bir ülkedir." hatırlatmasında bulunan Aksoy, şunları söyledi:

"Doğu Akdeniz’de diyalog ve işbirliğinin hakim kılınması için öncelikle Yunanistan’ın Türkiye ile önkoşulsuz olarak masaya oturması, Kıbrıslı Rumların Adanın ortak sahibi olan KKTC ile hidrokarbon kaynaklarının araştırılması ve işletilmesi için gelir paylaşımı dahil işbirliği yapması, kendi dar görüşlü çıkarlarına AB’yi alet etmemesi ve AB’nin ve bahsekonu bildiriye imza atan diğer ülkelerin ise uluslararası hukuka ve AB müktesebatına aykırı olarak dayanışma kisvesi altında körü körüne izledikleri tek yanlı ve taraflı tutumlarını terk etmesi lazımdır. Dayanışma haklı olduğunda, haklıyla yapılır. Haksızla dayanışma olmaz." (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Bir minibüste 50 düzensiz göçmen yakalandıÖnceki Haber

Bir minibüste 50 düzensiz göçmen yakalan...

Neçirvan Barzani: “Eylül Devriminden alınacak en önemli ders birliktir”Sonraki Haber

Neçirvan Barzani: “Eylül Devriminden alı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar