ücretli reklam

Dışişleri Bakanlığından Uygur Müslümanları açıklaması

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Dışişleri Bakanlığından Uygur Müslümanları açıklaması
Abone ol
Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Uygur Türklerinin ve Müslüman azınlıkların din ve inanç özgürlükleri başta olmak üzere temel hak ve özgürlüklerine saygı gösterilmesi gerektiğini sürekli olarak gündemde tutuyoruz." denildi.

Çin'in Uygur Müslümanlarına sistematik olarak uyguladığı baskılara son vermesi için 39 ülke mektup yazıp imzaladı. Bu 39 ülke arasında Türkiye'nin yer almaması tepkilere neden oldu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "mektubun neden imzalanmadığına" değinmeden bir açıklama yayımladı. Aksoy açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

"Etnik, kültürel ve dini bağlara sahip olduğumuz Uygur Türklerinin huzur, güvenlik, refah ve mutluluğuna özel önem atfediyoruz. Uygurlu kardeşlerimizle ilgili gelişmeleri her zaman yakından ve büyük hassasiyetle takip ediyoruz.

Gerek Çin'le ikili temaslarımızda gerek uluslararası platformlarda Uygur Türkleri ve diğer Müslüman azınlıkların durumuyla ilgili beklentilerimizi açık ve net olarak dile getirmekteyiz. Bu bağlamda Uygur Türklerinin ve Müslüman azınlıkların din ve inanç özgürlükleri başta olmak üzere temel hak ve özgürlüklerine saygı gösterilmesi gerektiğini sürekli olarak gündemde tutuyoruz.

Bu ilkesel tutumumuz, 6 Ekim tarihinde BM 75. Genel Kurulu kapsamında gerçekleştirilen Sosyal, Kültürel ve İnsani İşlerden sorumlu III. Komite toplantısında Daimi Temsilciliğimiz tarafından yapılan ulusal beyanda da ortaya konmuştur. Bu konuda ülkemizin milli bir çizgisi bulunmaktadır. Bu çerçevede kendi milli beyanını yapmıştır. Beyanımızda, son dönemde kamuoyuna yansıyan rapor ve haberlerde yer alan, Sincan’daki Uygur Türkleri ve diğer Müslüman azınlıklara yönelik insan hakları uygulamalarından duyduğumuz endişe ifade edilmiştir. Bunun yanı sıra, Uygur Türklerinin ve diğer Müslüman azınlıkların Çin’in eşit vatandaşları olarak barış ve huzur içinde yaşamaları; ayrıca, kültürel ve dini kimliklerine saygı gösterilmesi ve bunların garanti altına alınması yönündeki beklentimiz bir kez daha güçlü bir biçimde vurgulanmıştır. Görüşlerimiz detaylı olarak milli beyanımızda mevcuttur." (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Rusyada Covid-19 vaka sayısı 1 milyon 260 bini aştıÖnceki Haber

Rusyada Covid-19 vaka sayısı 1 milyon 26...

Yasin Börü ve arkadaşlarının katledildiği mahallede kurban eti dağıtıldıSonraki Haber

Yasin Börü ve arkadaşlarının katledildiğ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar