ücretli reklam

Dışişleri Bakanlığından BMGKya Kapalı Maraş tepkisi: Çözüme yardımcı olmayacak

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Dışişleri Bakanlığından BMGKya Kapalı Maraş tepkisi: Çözüme yardımcı olmayacak
Abone ol
Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne kapalı Maraş'ın sahil şeridini halka açma kararından geri adım atması çağrısına tepki gösterdi.

Bakanlık'tan yapılan açıklamada, "Statükonun devamını savunmak ne Kıbrıs Adasının ortak sahibi iki halka fayda sağlayacak ne de Kıbrıs meselesinin çözümüne yardımcı olacaktır" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 9 Ekim 2020 tarihli oturumunda Kapalı Maraş bölgesindeki son gelişmeleri ele almış ve bu çerçevede Konsey tarafından bir Başkanlık Açıklaması yayınlanmıştır.

Türkiye, konuyla ilgili olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanlığınca yapılan açıklamayı tümüyle desteklemektedir.

Kıbrıs Türk makamlarının KKTC toprağı olan Kapalı Maraş bölgesine dair açıkladıkları karar, kullanıma açılan bölgede herhangi bir mağduriyete yol açmamaktadır. Bölgenin statüsünde bir değişiklik yapılmamaktadır. Dolayısıyla, bu kararın BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olduğu iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.

Uluslararası toplum Kıbrıs Rum yönetiminin yanıltıcı propagandasını değil, Ada’daki gerçekleri dikkate almalı ve gelişmeleri önyargısız şekilde değerlendirmelidir.

Statükonun devamını savunmak ne Kıbrıs Adasının ortak sahibi iki halka fayda sağlayacak ne de Kıbrıs meselesinin çözümüne yardımcı olacaktır." (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
ABD, 18 ülkeden yapılan alüminyum levha ithalatına ek vergi getirdiÖnceki Haber

ABD, 18 ülkeden yapılan alüminyum levha...

Almanya Dışişleri Bakanı Ankaraya geliyorSonraki Haber

Almanya Dışişleri Bakanı Ankaraya geliyo...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar