ücretli reklam

Dışişleri Bakanlığı: AİHM 70 yıllık itibarını lekelemiştir

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Dışişleri Bakanlığı: AİHM 70 yıllık itibarını lekelemiştir
Abone ol
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "AİHM'in, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırıları çerçevesinde Türkiye aleyhine yaptığı ihtiyati tedbir başvurusu hakkında alınan karar hukuki dayanaktan tamamen yoksundur" dedi.

Sözcü Aksoy, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin aldığı ihtiyati tedbir kararı hakkındaki soruya cevap verdi. Aksoy, yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

"Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırıları çerçevesinde ülkemiz aleyhine yaptığı ihtiyati tedbir başvurusu hakkında bugün aldığı karar hukuki dayanaktan tamamen yoksundur.

Ermenistan'ın temelsiz iddialarını desteklemek amacıyla sunduğu sosyal medya paylaşımları ile basın kesitlerine dayanarak ve hiçbir şekilde Hükümetimizin görüşüne başvurmadan aldığı kararla AİHM, inandırıcılığına ve itibarına darbe vurmuştur.

AİHM, çatışmalara doğrudan veya dolaylı olarak müdahil olan taraflara ve bu çerçevede Türkiye'ye çağrıda bulunurken, hukuki temellerden uzaklaşarak siyasi saiklerle hareket etmiş ve sahadaki gerçeklerden kopuk olduğunu göstermiştir.

AİHM, ne yazık ki, malum çevrelerin hukuku suistimal etme çabalarına alet olmuş ve 70 yıllık tarihinde insan hakları alanında elde ettiği itibarını lekelemiştir." (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Türkiye genelinde hava durumu nasıl olacak?Önceki Haber

Türkiye genelinde hava durumu nasıl olac...

Dünya geneli Coronavirus vaka sayısı 36 milyonu geçtiSonraki Haber

Dünya geneli Coronavirus vaka sayısı 36...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar