Dijitalleşen şirketler istihdamı artırıyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Dijitalleşen şirketler istihdamı artırıyor
Abone ol
ManpowerGroup tarafından 26 binin üzerinde işverenle gerçekleştirilen 'Yetenek Devrimi Yenileniyor-Covid-19'un Dijitalleşmeye ve Yeteneklere Etkisi: Çalışanlar İçin Yeni Bir Gelecek' başlıklı araştırma, korona salgınının dijitalleşmeye etkisini ortaya koydu. Araştırmaya göre otomasyona en fazla ağırlık veren kurumlar aynı zamanda istihdam seviyesini (net yüzde 15'lik artış) en ciddi oranda artırmayı hedefleyen kurumlar olarak öne çıkıyor.
ücretli

 İş gücü çözümleri üzerine faaliyet yürüten ManpowerGroup, Covid-19'un çalışma hayatında dijitalleşme ve yetenekler üzerindeki etkisini inceleyen araştırmasının sonuçlarını yayınladı. Şirketlerin, pandeminin bir sonucu olarak dijitalleşme süreçlerine hız verdiği tespitine yer verilen araştırmaya göre şirketlerin yüzde 38'i dijitalleşme yolculuklarına hız verirken, yüzde 17'si de mevcut planlarını askıya almış durumda.

Araştırma, Türkiye de dahil olmak üzere çeşitli ülkelerde 26 binin üzerinde işverenle gerçekleştirildi. Araştırmanın öne çıkan bulgularından biri de yaratılan iş pozisyonları. Anket bulgularına göre dijitalleşen işverenlerin yüzde 86'sı istihdam seviyelerini artırmayı ya da korumayı planlarken otomasyon planları kapsamında iş gücünde azalmaya gitmeyi planlayan işverenlerin oranı yüzde 11'de kalıyor.

NARLI: ÇALIŞANLARI GELECEĞE HAZIRLAMAK EN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDESİ

Araştırma sonuçlarına dair açıklamalarda bulunan ManpowerGroup Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı, şu değerlendirmede bulundu: “Araştırma, dijitalleşmenin şirketlerdeki dönüştürücü etkisinin yanı sıra organizasyon yapılarında yarattığı istihdamı da ortaya koyuyor. Günümüzde teknoloji alanında çığır açıcı gelişmeler yaşanıyor. Bu gelişmeler iş gücü dönüşümünü ve esnekliğini de artırıyor. İş gücü dünyasının yeni öncelikleri arasında yer alan daha iyi bir iş-yaşam dengesi ile iş yapış şekillerinde daha fazla yetki ve bireysel inisiyatif tanınmasında da teknoloji kolaylaştırıcı bir rol oynuyor. Pandeminin birinci yılını geride bırakırken temelinde yaratıcılığın, analiz becerisinin, uyumluluğun bulunduğu bir toparlanma sürecine de tanıklık ediyoruz. Bazı sektör ve roller daha hızlı ve iyi bir noktaya gelirken, bu büyüyen sektörlerde yeni becerilere olan talep de artıyor. Yetenek Devrimi olarak tanımlayabileceğimiz bu yeni süreçte talep artışının yaşandığı roller için çalışanları geleceğin yetenek seviyesine hazırlamak, mevcut yetenekleri geliştirmek ve yeni yetenekler kazanmak önümüzdeki 10 yılın en önemli gündem maddesi olacak.”

ARAŞTIRMANIN SONUÇLARI

“Yetenek Devrimi Yenileniyor-Covid-19'un Dijitalleşme ve Yeteneklere Etkisi: Çalışanlar İçin Yeni Bir Gelecek” başlıklı araştırmadan öne çıkan bulgular şöyle sıralanıyor:

?Pandeminin dijitalleşmeye olan etkisi dünyada önemli ölçüde farklılık sergiliyor

 Almanya, Avusturya, Japonya ve İtalya'daki işverenler COVID-19'un etkisiyle en çok otomasyonun hızlandığını belirtirken; ABD, Fransa ve Birleşik Krallık'taki işverenler aksi yönde görüş bildiriyor. 

?Dijitalleşme ve istihdam artışında liderlik büyük kurumlarda

 Daha küçük kuruluşların salgından en çok etkilenen şirketler olduğu tespiti yapılırken söz konusu ölçekteki şirketlerin büyük olasılıkla dijitalleştirme planlarını askıya alıp işe alma planlarını azalttığı değerlendiriyor. 

?Otomasyona önem veren kurumlar istihdam seviyelerini de artırıyor

 Şirketler, dijitalleşme hızlandıkça çalışanlarının yeni yetenekler kazanmalarına destek olma açısından insan kaynaklarının rolünün öneminin farkına varıyor. Otomasyona en fazla ağırlık veren kurumlar aynı zamanda istihdam seviyesini (net yüzde 15'lik artış) en ciddi oranda artırmayı hedefleyen kurumlar olarak öne çıkıyor. 

?Sosyal beceri eğitiminin arayı kapatması gerekiyor

 Dayanıklılık, iş birliğine yatkınlık, yaratıcılık ve liderlik gibi sosyal becerilere olan talep giderek artarken her beş işverenden yalnızca biri (yüzde 19) sosyal becerilere odaklı yetenek artırma programlarına yatırım yapıyor. Eğitim süreleri de kısalıyor. İşverenler, insanların belirli roller ve işlevlerle ilgili daha uygulanabilir, küçük boyutlu, seçilmiş içerik istediği bilincine varıyor. 

?COVID-19 uzun vadeli İK önceliklerinde değişim yarattı

 İK liderleri çalışan sağlığı ve mutluluğunun en önemli öncelik olduğunu fark ediyor. İşverenlerin yüzde 63'ü 2021 ve sonrası için gündemlerinin ilk sırasına bu konuyu almış durumda.GazeteDUVAR


Zincir marketlerde sigara satışı yasaklanıyorÖnceki Haber

Zincir marketlerde sigara satışı yasakla...

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı başlıyorSonraki Haber

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı başlıyor

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar