DEVA Partisinden Şanlıurfada bir çocuğun hayatını kaybettiği yangınla ilgili açıklama

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
DEVA Partisinden Şanlıurfada bir çocuğun hayatını kaybettiği yangınla ilgili açıklama
Abone ol
Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Şanlıurfa Hukuk ve Adalet İşleri Başkanı Avukat Aziz Deveci, Şanlıurfa’da bir çocuğun hayatını kaybettiği yangınla ile ilgili ihmal iddialarını dile getirdi.
ücretli

Şanlıurfa'nın Karaköprü ilçesinde bir evde meydana gelen ve üç yaşında bir çocuğun ölümü ile sonuçlanan yangına ilişkin bir açıklama yapan DEVA Partisi Hukuk ve Adalet İşleri Başkanı Aziz Deveci,  “Bugün ilimizin Karaköprü ilçesinde bir evde yangın meydana geldi ve maalesef bir yavrumuz vefat etti. Yangın da ihmal var mı? Yangın merdiveni ve yangın kaçış koridoru proje eklerine uygun mu? İtfaiye zamanında müdahale etti mi? Umarız ki bir ihmal yoktur. DEVA Partisi olarak konunun takipçisi olacağız. Umuyoruz ki ilgili meslek odaları ve paydaş kurumlar konu ile ilgili kamuoyunu geniş şekilde bilgilendirecektir. Vefat eden evladımızın ailesine baş sağlığı diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

İtfaiyenin yangına zamanında müdahale etmediği iddialarını dile getiren Deveci,  “Bölgede oturan vatandaşlar ile yapmış olduğumuz görüşmelerde itfaiyenin olay yerine geç intikal ettiğini, bu nedenle olay yerine gelen polislerin olaya müdahale etmek zorunda kaldığını ve müdahale eden polislerimizin de zehirlendiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Ancak itfaiye zamanında olaya müdahale etmiş olsaydı bu üzücü olay neticesinde belki de can kaybı yaşanmayacak, yavrumuzu kurtarmak için ekipmansız bir şekilde olaya müdahale etmek zorunda kalan polislerimizin zarar görmesine sebebiyet vermeyecekti.” dedi.

"Binaların yangın güvenliğine uygun olarak dizayn edilmiyor"

Binaların yapım aşamasında yeteri kadar denetlenmediğini de belirten Deveci, "Bina tasarlanırken kaçış yollarının, yangın merdivenlerinin, tesisat şaftlarının, su depolarının, tesisat odalarının ve asansör kovalarının yerleri uygun düzenlenmelidir. Dumandan arındırma, yangının yayılımının yavaşlatılması için kompartmanlar oluşturulmalı, topluma açık yapılarda ve yüksek yapılarda özel önlemler alınmalıdır. Yangınlarda, ölüm ve yaralanmaların büyük çoğunluğu, binanın yangın güvenliğine uygun olarak dizayn edilmemesi nedeniyle olmaktadır. Çoğunlukla kaçış yolları yeterli olmadığından bina duman içinde kalmakta ve istenmeyen sonuçlar oluşmaktadır. Özellikle topluma açık binalarda yangın güvenliği konusunda binaların projelendirme aşamasındayken önlemlerin düşünülmesi ve özellikle mimarlar tarafından öncelikle ele alınması gerekir. Söz konusu olay nezdinde bu hususların özellikle araştırılması ve ayrıca yangın merdivenine ulaşımın kolay olup olmadığı ve yangın merdivenlerinin kullanıma uygun olup olmadıkları gibi hususlar özellikle araştırılması gereken konulardır." şeklinde konuştu.

Deveci açıklamasını şu ifadelerle sonlandırdı:

"Biz DEVA Partisi olarak ilgili bütün kurumları ve STK’ları,  bu konularda araştırma ve soruşturma yapmaya davet ediyoruz. Eğer bir ihmal varsa bunun hakkında da gerekli adli sürecin takibini gerçekleştireceğiz. Yine biz DEVA Partisi olarak, insan olmanın en tabii hakkı olan ‘yaşam hakkı’nı her zaman ve her koşulda savunacağız.” ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Türkiyede son yılların en kurak yılı yaşanıyorÖnceki Haber

Türkiyede son yılların en kurak yılı yaş...

29 yıl hapis cezası bulunan şahıs Ağrıda yakalandıSonraki Haber

29 yıl hapis cezası bulunan şahıs Ağrıda...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar