DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan'dan aşı açıklaması

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan'dan aşı açıklaması
Abone ol
Katıldığı bir canlı yayın programında Covid-19 aşısına ilişkin değerlendirmede bulunan DEVA Genel Başkanı Ali Babacan, aşının hükümet tarafından değil, bağımsız, tarafsız, güvenilir meslek örgütlerince önerilmesi gerektiğini söyledi.
ücretli

Hükümetin artık sağlık konusunda da güvenirliğini yitirdiğine vurgu yapan Babacan, "Rakamlar konusunda gerçeği halkından saklayan bir hükümetin yaptığı aşı tavsiyesine ben şahsen güvenmekte zorluk çekiyorum." dedi.

Aşı tavsiyesinin bağımsız meslek örgütlerinden gelmesi gerektiğini dile getiren Babacan, "Aşıyla ilgili tavsiyenin hükümetten değil, bağımsız, tarafsız, güvenilir meslek örgütlerinden gelmesi lazım. Eğer meslek örgütleri, yani konunun tam uzmanları, örneğin Tabipler Birliği veya Eczacılar Birliği, bağımsız ve tarafsız şekilde çıkıp derlerse ki 'Bu aşı güvenilirdir ve biz bunu halkımıza tavsiye ediyoruz.' ben o zaman inanırım. Ama bugünkü hükümet artık sağlık konusunda da güvenirliğini yitirmiştir. Çünkü rakamlar konusunda gerçeği halkından saklayan bir hükümetin yaptığı aşı tavsiyesine ben şahsen güvenmekte zorluk çekiyorum. Hatta bu vaka sayısıyla ilgili biliyorsunuz bir Bilim Kurulu üyesi çıktı, 'Vakaları biz de bilmiyorduk, 30 bin küsur açıklanınca biz de öğrendik.' dedi. Düşünebiliyor musunuz, gerçekleri Bilim Kurulu’ndan dahi saklayan bir yaklaşım var burada." ifadesini kullandı.

"TÜİK verilerini düşük asgari ücret zammı için kullanıyorlar"

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK), bugün bağımsızlığını yitirdiğine dikkat çeken Babacan, bazen vatandaşa gerçekleri olduğundan daha iyi göstermek, bazen de maaş zamanlarını düşük verebilmek için kullanıldığının altını çizdi.

Babacan, "Gerçek hayatın enflasyonu, yani çarşı-pazar sokak enflasyonuyla hükümetin açıkladığı enflasyon arasında artık bir uçurum var. Çarşı-pazar enflasyonu oranında bir asgari ücret zammının çalışanlarımıza verilmesi gerekiyor. Yani diyecekler ki enflasyon yüzde 10 küsur, biz de ona göre artırdık ama enflasyon öyle değil. Yani kimse kusura bakmasın, üzülerek bunu söylüyorum; bizim zamanında kurduğumuz bağımsız TÜİK bugün artık bağımsız değil. Hükümetin talimatıyla veri yayınlamaya başladılar. Uzun süredir ve o verileri de istedikleri gibi kullanıyorlar. Bazen vatandaşa gerçekleri olduğundan daha iyi göstermek, bazen de işte böyle maaş zamanlarını düşük verebilmek için kullanıyorlar. Biz çarşı-pazar enflasyonuna bakıyoruz, hayat çok pahalı, geçim artık çok zor. Dolayısıyla asgari ücretin mutlaka insani bir seviyeye çıkması lazım. Ama küçük işletme sahiplerinin de esnafın da mutlaka hele hele böyle bir pandemi döneminde hak ettikleri gibi desteklenmesi lazım." diye konuştu. 

Anahtar Kelimeler:
Fransa'da yasa tasarısına karşı eylemler sürüyorÖnceki Haber

Fransa'da yasa tasarısına karşı eylemler...

Venezuela Devlet Başkanı Madurodan seçmene oy kullanma çağrısıSonraki Haber

Venezuela Devlet Başkanı Madurodan seçme...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar