Çüngüşte sertifikalı kırmızı mercimekler toprakla buluştu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Çüngüşte sertifikalı kırmızı mercimekler toprakla buluştu
Abone ol
Tarım ve Orman Bakanlığının "Kırmızı Mercimek Yetiştiriciliğini Geliştirme ve Yaygınlaştırma Projesi" kapsamında Çüngüş İlçesinde yüzde 75 hibeli bin 300 kilogram tohum ekilmek üzere çiftçilere teslim edildi.

 Çüngüş İlçesine bağlı Yukarışeyhler Mahallesinde mercimek ekimine iştirak eden İlçe Kaymakamı Tuncay Kaldırım ile Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü personeli 75 hibeli bin 300 kilogram kırmızı mercimek tohumunu toprakla buluşturdular.  

İlçe Kaymakamı Tuncay Kaldırım, tarım arazilerinin korunmasının ehemmiyetine ve projenin Çüngüş için önemli olduğuna değinerek hayırlı, bol ve bereketli mahsuller dileğinde bulundu.

Ekim çalışmasında konuşan Tarım ve Orman İlçe Müdürü Deniz Yıldırım, "İlçemiz arazilerinin küçük parçalı ve büyük çoğunluğunun engebeli olması nedeniyle ilçemizde mercimek ekilişi yapan üretici sayısı çok azdır. Mercimek düz ve çok hafif meyilli alanlarda yetişebilmekte ve hasatı makina ile yapılmaktadır. Şu an sınırları içerisinde bulunduğumuz Yukarışeyhler Mahallesi arazi bakımından ilçede tarım ve hayvancılığın belkemiği pozisyonundadır." dedi.

Mahalle Muhtarı Bayram Demir, "Mahallemiz büyük bir yerleşim yeri olup daha önceki yıllarda belde idi. Mahalli yasalar kapsamında şu an Çüngüş’e bağlı bir mahalleyiz artık. Halkımızın çoğunluğu emeklidir. Gençleri ise çalışmak için genelde il dışına çıkmaktadırlar. Bu nedenle tarım arazilerimizin çoğunluğu işlenememektedir." şeklinde konuştu.

Ekim çalışmasına ilişkin duygu ve düşüncelerini paylaşan Çiftçi Nürettin Taş, "Burada yaptığım tarım ve hayvancılık işini severek ve içtenlikle yapıyorum. Bu proje kapsamında bana ulaşıldığında şartları zorladım ve 100 dekar alanda ekim yapma sözü verdim. Ekilişi birlikte yaptığımız gibi hasadını da birlikte yapmayı arzu ederim." ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü teknik personelince ekim normunun ayarlanması hakkında bilgilendirme yapılmasının ardında ekim çalışması yapıldı. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Siirt fıstığı üreticilerinden işleme tesisi tepkisiÖnceki Haber

Siirt fıstığı üreticilerinden işleme tes...

Kuzey Kore Güneyin Covid-19 aşı araştırmasını hacklemeye çalıştıSonraki Haber

Kuzey Kore Güneyin Covid-19 aşı araştırm...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar