Cumhurbaşkanı Erdoğan: AB üyesi ülkelerin Türkiyeye vermeleri gereken haklar var

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Cumhurbaşkanı Erdoğan: AB üyesi ülkelerin Türkiyeye vermeleri gereken haklar var
Abone ol
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, namaz çıkışında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı.
ücretli

Cuma namazını Hazreti Ali Camii’nde kılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirve'sinin sonucu nasıl değerlendirdiğinin ve AB ile ilişkilerin önümüzdeki süreçte nasıl olacağının soruldu.

AB’nin dün yaptığı zirvenin aslında birkaç ülkenin beklentilerine istedikleri cevabı vermediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çünkü talepleri haklı değildi. Talepleri aslında Türkiye’nin haklılığını ortaya koyan bir sürecin tam aksineydi ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler, bizim bütün bunlar karşısındaki olumlu tavırlarımız, onların beklediklerini boşa çıkardık." dedi.

Dışişleri Bakanlığının yaptığı açıklamaların bu sürece yönelik bazı AB ülkelerinin yanlışlarını ortaya koyması bakımından çok önemli olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

Sağ olsun Avrupa Birliği üyesi ülkeler içerisinde aklıselim sahibi ülkeler burada olumlu tavırlar ortaya koyarak bu oyunu boşa çıkardılar. Ve şimdi Mart 2021’de yapılacak olan zirvede yeni bir hazırlığın yapılması gibi, orada bu işin müzakere edilmesi gibi bir beklenti var. Ben şunu çok açık, net söylemek durumundayım: Oradan da herhangi bir şey çıkması mümkün değil, çünkü Türkiye için haklı olan bir süreç var. Türkiye için bu süreç içerisinde de hakkımızın teslim edilmesi gerekiyor, zira şu anda Avrupa Birliği üyesi ülkelerin Türkiye’ye vermeleri gereken birçok haklar var, vize serbestisinden tutun birçok gümrük muafiyetine varıncaya kadar. Onun için tabii başta Dışişleri Bakanlığımız olmak üzere liderler noktasında da görüşmelerimizi yapmak suretiyle temenni ederim ki bu süreci adil bir şekilde tamamlarız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir soru üzerine Azerbaycan’ın kardeş ülke olduğunu vurgulayarak Ermenistan’ın 30 yıldır işgali altında tuttuğu toprakları kurtarmak için Azerbaycan’ın çok sabrettiğini söyledi. Erddoğan, "İşgal noktasında Minsk Üçlüsü maalesef bekleneni vermedi ve burada adil bir netice elde edilemedi ve bu süreci tabii bizler de hep takip ettik" dedi. (İLKHA) 

Anahtar Kelimeler:
Gemlik Belediye Başkan Yardımcısı Coronavirusten dolayı vefat ettiÖnceki Haber

Gemlik Belediye Başkan Yardımcısı Corona...

Vanda kuraklığın sona ermesi için eller semaya yükseldiSonraki Haber

Vanda kuraklığın sona ermesi için eller...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar