Cuma namazı sonrası camilerde yağmur duası yapılacak

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Cuma namazı sonrası camilerde yağmur duası yapılacak
Abone ol
Sonbaharın kurak geçmesi ve barajlardaki suyun gittikçe azalması nedeniyle, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, bugün cuma namazının ardından bütün camilerde yağmur duası yapılacak.

Türkiye'de yağışların azalması ile başlayan meteorolojik kuraklık tehlikesi, etkisini göstermeye başladı.

Geçen aya ilişkin verilere göre yağışlar ülke genelinde normalin altında gerçekleşti.

Türkiye, her yıl kasım ayında ortalama 67,8 milimetre yağış alırken geçtiğimiz ayda 34,7 milimetre yağış aldı. Böylece yağışlarda normale göre yüzde 49 azalma meydana geldi. Azalan yağışlar, kuraklık endişesini doğurdu.

Son dönemde ülke genelinde yaşanan kuraklık nedeniyle bugün cuma namazı sonrası bütün camilerde yağmur duası yapılacak.

Türkiye genelinde okunacak "Su: Hayat ve Şifa Kaynağımız" konulu hutbede, suyun bilinçli kullanılması ve israf edilmemesine ilişkin uyarılar dile getirilecek.

Cuma namazının farzından sonra yağmur duası edilecek.

Yağmur duası nedir? Nasıl yapılır?

Kuraklık dönemlerinde yağmur yağması için yapılan duaya yağmur duası (istiskâ) denir. Yağmur duası yapılacağında, üç gün peş peşe cemaatle birlikte yerleşim yeri dışına çıkıp dua yapmak müstehaptır. Duadan önce fakirlere sadaka verilmesi, herkesin günahlarından tövbe ve istiğfar etmesi, küs olanların barışması uygun olur. Yağmur duasına giderken mütevazı ve boynu bükük bir durumda olmak, ihtiyarları ve çocukları, yavrularıyla birlikte hayvanları da götürmek müstehaptır (Zeylaî, Tebyîn, I, 231).

Yağmur duasında kıbleye dönülür, imam ayakta ellerini yukarıya kaldırarak dua eder; cemaat de oturduğu yerde ellerini kaldırarak “âmin” der (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 169).

Ebû Hanîfe’ye göre yağmur duasında kılınacak sünnet bir namaz yoktur. Ancak, cemaatin ayrı ayrı namaz kılması caizdir.

Şâfiî, Mâlikî ve Hanbelî mezheplerinde ise, yağmur duasında bayram namazı gibi zevâid tekbirleri getirilerek cemaatle kılınan iki rekâtlık bir namaz ve hutbe vardır (Nevevî, el-Mecmû’, V, 74; İbn Kudâme, el-Muğnî, III, 338-339; Cezîrî, el-Mezâhibü’l-erbe‘a, I, 325). (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Meteorolojiden çok kuvvetli ve şiddetli yağış uyarısıÖnceki Haber

Meteorolojiden çok kuvvetli ve şiddetli...

İstanbulda DAİŞ operasyonu: 11 gözaltıSonraki Haber

İstanbulda DAİŞ operasyonu: 11 gözaltı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar