Köpek sahiplendirme

Cuma hutbesinde hayat ve şifa kaynağı suyun önemi anlatıldı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Cuma hutbesinde hayat ve şifa kaynağı suyun önemi anlatıldı
Abone ol
Türkiye'de son günlerde yaşanan kuraklık nedeniyle tüm camilerde okunan hutbelerde suyun israf edilmemesi gerektiğine dikkat çekildi.

Türkiye genelindeki tüm camilerde ülke genelindeki kuraklığa dikkat çekmek için Cuma namazında "Su: Hayat ve şifa kaynağımız" başlıklı hutbe irad edildi.

Suyun israf edilmemesi ve bilinçli kullanılması gerektiğine dikkat çekilen hutbe şöyle:

Rabbimizin bizlere bahşettiği en kıymetli nimetlerden biri sudur. Kur’ân-ı Kerîm’in ifadesiyle, 'canlı olan her varlık sudan yaratılmıştır' ve suya bağımlı bir ömür sürmektedir. Su, hayatımızın kaynağı, toprağımızın bereketidir. Bedenimize sıhhat ve temizlik, çevremize rahmet ve güzellik su ile gelir.

Aziz dinimiz İslam, suyu ölçülü kullanmayı ve israf etmemeyi emreder. Nitekim Resûl-i Ekrem ((Sallallahu Aleyhi Vesellem) , bir sahabinin abdest alırken fazla su kullandığını görünce, 'Bu ne israf!' diyerek onu ikaz etmiştir. Sahabinin 'Abdestte de israf olur mu?' sorusu üzerine 'Evet, akan bir nehirde (abdest alıyor) olsan bile!' diye cevap vermiştir. Peygamberimizin bu uyarısı, suyun ibadet maksadıyla bile olsa asla israf edilmemesi gereken nadide bir nimet olduğunu bize hatırlatmaktadır.

Rabbimiz Kur’ân-ı Kerîm’de şöyle buyurur: 'Biz gökten uygun bir ölçüde su indirir ve onu yeryüzünde tutarız. Kuşkusuz bizim onu tamamen gidermeye de gücümüz yeter.'

Hepimiz biliyoruz ki, su gibi bir hazineye paha biçilemez. Suyumuz toprağın derinliklerine çekilip gitse, onu bize Rabbimizden başka hiç kimse geri getiremez.

Bugün yeryüzünde bir damla berrak ve tatlı suyun hasretiyle yaşayan milyonlarca insan varken, bize düşen sonsuz şükretmektir: 'Bizi yediren, suya kandıran, ihtiyaçlarımızı gideren ve bizi barındıran Allah’a hamdolsun!'

Şükrümüzün gereği olarak, nimetin kıymetini bilelim, suyu kullanırken bilinçli davranalım. İhtiyacımızdan fazla su tüketerek geleceğimizi tehlikeye atmayalım. Diğer canlıların da hakkını ihlal ederek vebale girmeyelim.

Cuma namazının ardından Müslümanlar, yapılan yağmur duasına katıldı. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Hakurk ve Avaşin bölgelerinde PKKye ait çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildiÖnceki Haber

Hakurk ve Avaşin bölgelerinde PKKye ait...

Şanlıurfada eller rahmet için açıldıSonraki Haber

Şanlıurfada eller rahmet için açıldı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar