Covid-19 sağlık çalışanları açısından meslek hastalığı sayılmalı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Covid-19 sağlık çalışanları açısından meslek hastalığı sayılmalı
Abone ol
Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, Covid-19’un sağlık çalışanları açısından meslek hastalığı sayılması tartışmalarına dair açıklama yaptı.
ücretli

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Genel Başkanı Semih Durmuş, “Vazife Malullüğü” çağrısında bulundu.

Durmuş, “5510 sayılı Kanuna göre, sağlık çalışanları dahil kamu görevlilerinin tamamı, görevlerini yürütürlerken veya görevlerinin neden ve etkisiyle malul hale gelmeleri ya da vefat etmeleri durumunda ‘Vazife Malullüğü’ hükümlerinden yararlanmaktadır. Bu durumdaki kamu görevlileri veyahut ölenlerin yakınları, kanunun öngördüğü vazife malullüğü aylığından emekli ikramiyesine, eğitim ve öğretim yardımından kamuda bir kişilik istihdama kadar pek çok haktan faydalanmaktadır. Kanun bu kadar açık ve tüm kamu çalışanlarını bağlayıcı bir durumda iken, Covid-19 ile mücadeleleri nedeniyle sağlık çalışanları için yeni bir kanunla ‘mesleki hastalık’ talebinde bulunma hususunda, tüm taraflar yeniden düşünmelidir.” dedi.  

Meselelerin, kısır tartışmalara kurban edilmemesi gerektiğini söyleyen Durmuş, “Bize göre yapılması gereken, mevcut kanundaki eksiklikleri virüsle mücadele süreçlerindeki hassasiyetleri dikkate alarak sağlık çalışanları lehine düzenleyip, ilave haklar ve kazanımlar sunmaktır. Bu kapsamda, kanunun vazife malullüğünden yararlanmak için aranan şartlar arasında saydığı ‘b’ ve ‘c’ maddeleri, pandemiyle mücadele eden sağlık çalışanları lehine, tartışmaya/yoruma yer bırakmayacak şekilde acilen düzenlenmek zorundadır. Ayrıca sağlık çalışanlarına, yürüttükleri kahramanca mücadelenin anlam ve önemi dikkate alınarak, alın terlerinin ve fedakârlıklarının yüksek değerinin bir nişanesi olarak yeni haklar ve kazanımlar sağlanmalıdır. Sağlık-Sen olarak, meselelerin, kısır tartışmalara kurban edilmeden, ideolojik propagandalara malzeme konusu yapılmadan, ivedilikle çözülmesinden yanayız. Unutmayalım ki virüs ne tartışma dinliyor ne de ideolojik ayrım yapıyor. Sağlık çalışanları da virüsü durdurmak için canla başla çalışıyor.” ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Kendini polis ve asker olarak tanıtan dolandırıcı yakalandıÖnceki Haber

Kendini polis ve asker olarak tanıtan do...

Covid-19 nedeni ile 226 kişi vefat etti, 32 bin 106 yeni vaka görüldüSonraki Haber

Covid-19 nedeni ile 226 kişi vefat etti,...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar