Covid-19 nedeni ile Hong Kongda seçimler bir yıl ertelenecek

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Covid-19 nedeni ile Hong Kongda seçimler bir yıl ertelenecek
Abone ol
Çin'in Hong Kong Özel İdare Bölgesi'nde eylülde yapılması planlanan Yasama Konseyi (Yasama Meclisi) seçimleri, Covid-19 vakalarındaki artış nedeniyle bir yıl ertelenecek.

Hükümetin, Yasama Konseyi seçimlerini bir yıl erteleyeceğini duyuran Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam, "Bugün yapmak zorunda olduğum duyuru, son yedi ay içinde vermem gereken en zor karar. Kamu güvenliğiyle sağlık konusunu garanti altına almak istiyoruz ve seçimin açık, adil ve tarafsız bir şekilde yapıldığından emin olmalıyız. Dolayısıyla bu karar, esastır" dedi.

Acil durum yönetmeliğine başvurulacağını aktaran Lam, hükümetin seçimlerin 5 Eylül 2021'de yapılması yönünde kararı verme konusunda Çin hükümetinin desteğine sahip olduğunu vurguladı.

Muhalefetteki 22 milletvekilinden oluşan bir grup ise Lam'in duyurusu öncesinde hükümeti, salgını, seçimi geciktirmek için bahane olarak kullanmakla suçlayan bir açıklama yaptı.

Bölgede Yasama Konseyi seçimleri en son Eylül 2016'da yapılmıştı.

Hong Kong'da son 24 saatte kaydedilen 121 yeni vakayla bölgedeki toplam Covid-19 vaka sayısı 3 bin 273'e yükseldi. Bugüne kadar salgın nedeniyle 27 kişi hayatını kaybetti. (İLKHA)

jab
Anahtar Kelimeler:
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan, Umman ve Türkmenistan liderleriyle bayramlaştıÖnceki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan, Umman...

Umut Kervanı İstanbulda kurban vekâletlerini yerine getirdiSonraki Haber

Umut Kervanı İstanbulda kurban vekâletle...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar