“Covid-19 ile Yaşam” konulu kısa film yarışmasının kazananları belli oldu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
“Covid-19 ile Yaşam” konulu kısa film yarışmasının kazananları belli oldu
Abone ol
Van’ın İpekyolu Belediyesi tarafından “Covid-19 ile yaşam” ismiyle ilk kez düzenlenen kısa film yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.
ücretli

Covid-19 pandemisinin günlük yaşamdaki yerini ve toplumsal etkisini ön plana çıkarmayı amaçlayan Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen Kısa Film Yarışması’nın ödül töreni; İpekyolu Belediyesi konferans salonunda gerçekleştirildi. Sosyal mesafe ve pandemi kuralları gözetilerek yapılan ödül törenine İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sinan Aslan ve sanatseverler katıldı.

"Covid-19 ile yaşam” temalı yarışmaya başvuran 42 film arasından ödüle hak kazananları, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema ve TV Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Birgül Alıcı, Doktor Öğretim Üyesi Akıl Fikret Tosun, Doktor Öğretim Üyesi Afif Ataman, Doktor Öğretim Üyesi Neslihan Şeref ve Doktor Öğretim Üyesi Nergiz Karadaş’tan oluşan jüri belirledi.

“Yarışmaya Türkiye’nin dört bir yanından yoğun bir ilgi oldu”

İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sinan Aslan, belediyenin kültürel faaliyetlere ve projelere her zaman destek verdiğini belirterek, “YYÜ’deki hocalarımızla beraber dereceye giren filmleri seçtik. Tarafımıza 42 film ulaştı. Dereceye girenlere farklı farklı ödüller verdik. Yarışmaya Türkiye’nin her yerinden yoğun bir ilgi oldu. Bu ilgi beni çok mutlu etti. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü personelimize ve hiçbir beklentisi olmadan buraya gelip emek veren üniversitedeki hocalarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

“Sanat noktasında insanları yüreklendirmek çok önemlidir”

YYÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölüm Başkanı, Doktor Nergiz Karadaş, Coronavirus salgını döneminde insanların kültürel ve sanatsal faaliyetlerini kararlılıkla sürdürdüğünü ifade ederek, “Yarışmada izlediğimiz filmlerin genel kapsamı tabi ki Covid-19 temalıydı. Bu süreç bize sadece yönetmenlerin, sinemaya gönül vermiş insanların değil, birçok kişinin Coronavirus döneminde daha üretken olmasını sağladı. Çünkü salgın döneminde bizler evlerimize kapanıp dertlerimizi dile getirmek, istediklerimizi sanatla dışa vurma ihtiyacı hissettik. Bizim değerlendirmemiz; filmlerin temayla olan ilişkisi, dramatik olarak anlatılma teknikleri, sinematografik sunumu kararımızda belirleyici oldu. Böyle etkinliklerin devamının gelmesini diliyorum. Sanat noktasında insanları yüreklendirmek, teşvik etmek çok önemlidir. İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sinan Aslan’a sanata olan ilgisinden ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Yarışmanın birincisi “Askıda Ödev” adlı filmiyle Halil Aygün oldu

Yarışmada “Askıda Ödev” filmiyle Halil Aygün birinci, “Anormal” filmiyle Muhammed Emin Altunkaynak ikinci, “Engel” filmiyle Ramazan Oğuzhan Erdoğan ise üçüncü oldu.

“Evde” filmiyle Yalçın Eren, “Yeni Arkadaşım” filmiyle Buğra Mert Alkayalar, “Yaren” filmiyle Turgut Kanal, “Zor Zamanlar” filmiyle Mustafa Çeliker, “Non Lineer” filmiyle de Mert Eşberk mansiyon ödülüne layık görüldü.

Dereceye giren filmlerin birincisi 7 bin TL, ikincisi 5 bin TL, üçüncüsü 3 bin TL ile ödüllendirildi. Mansiyon ödülü ise 500 TL olarak belirlendi.(İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Nusaybinin içme suyu ve altyapı sorunları masaya yatırıldıÖnceki Haber

Nusaybinin içme suyu ve altyapı sorunlar...

Meteorolojiden 8 il için yoğun kar ve yağmur uyarısıSonraki Haber

Meteorolojiden 8 il için yoğun kar ve ya...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar