Covid-19 Aşıları Adet Döngüsünü Etkiler Mi?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Covid-19 Aşıları Adet Döngüsünü Etkiler Mi?
Abone ol
Doktorlar ve uzmanlar, Covid-19 aşının adet döngülerini ve doğurganlığı etkilediğine dair çıkan söylenti üzerinden vatandaşların endişelerini gidermeye çalışıyor.
ücretli

Sosyal medyada Covid-19 ve aşılar ile ilgili her gün yeni bir paylaşım yapılırken, aşı tartışmalarına bir yenisi daha eklendi: “Covid-19 aşısı adet döngüsünü ve buna bağlantılı olarak doğurganlığı etkiler mi?”

Konu ile ilgili paylaşım yapan bir sağlık görevlisi, her iki aşı dozunun da adet dönemindeyken yapıldığını yazdı ve, “Her iki dozumu da adetlerim olduğunda aldım. Daha sonra bir hastanede çalıştığım için Covid-19 oldum, ancak aşı sayesinde bir hafta içinde yan etkiler olmadan iyileştim. Lütfen aşı olun. Çok hafif yan etkiler olacak ama hayatınızı kurtaracak” dedi.

UZMANLARDAN AÇIKLAMA

Jinekolog Dr. Munjaal V Kapadia, kadınların adet dönemlerinde veya yaklaşırken aşıya gitmemeleri gerektiği ile ilgili söylentileri değerlendirerek, “Bu söylentiler herkesi korkuttu. Aşılanmanın adet dönemi ile hiç bir alakası yok. Aşıda tek önemli zamanla; mümkün olduğu kadar çabuk almaktır” dedi.

Konu ile ilgili açıklama yapan bir diğer jinekolog Dr. Vaishali Joshi ise, “Covid aşılama adetin üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Covid-19 aşısının dönemleri ve akışını etkilediği iddiasını doğrulayacak herhangi bir veri yok. Bu, insanların kendi kişisel deneyimlerini sosyal medyada paylaşmasından kaynaklanıyor. Adetlerine, hormonal durumlarına bakılmaksızın zamanı gelen tüm kadınlar aşı olmalıdır” dedi. BSHA

Anahtar Kelimeler:
Terör örgütü mensuplarına asker pençesiÖnceki Haber

Terör örgütü mensuplarına asker pençesi

Dünyada ’Şölen’ yaşatacaklarSonraki Haber

Dünyada ’Şölen’ yaşatacaklar

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar