Köpek sahiplendirme

Coronavirus nedeniyle kontak kapatan okul servisleri hacizle karşı karşıya

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Coronavirus nedeniyle kontak kapatan okul servisleri hacizle karşı karşıya
Abone ol
​Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, şoför esnafı için acilen destek paketi açıklanması gerektiğini söyledi.

Okul servisleri hacizle karşı, karşıya olduğunu belirten TŞOF Başkanı Apaydın, ayrıca toplu taşıma için ÖTV’siz yakıt ve nakit desteği verilmesi gerektiğini belirtti.

Covid-19 vakalarının yeniden artmasıyla beraber alınan tedbirlerin taşımacı esnafını ilkbahar aylarından daha büyük bir darboğaza soktuğunu belirten Apaydın, "Okul servis araçları hacizle karşı, karşıya kalabilir. Şehir içi toplu taşıma araçları zararına hizmet veriyor. Kamyon ve kamyonetçi esnafının işleri durdu. Taşımacı esnafına acilen destek verilmesi gerekiyor." dedi.

Fevzi Apaydın

"Okul servis araçları yediemin otoparklarında olabilir"

Eylül ayından itibaren vakaların hızla artmasıyla beraber salgınla mücadele için alınan tedbirlerin de kaçınılmaz olduğunu anlatan Apaydın, "Okullar kısmen açılmıştı, yeniden tamamen kapandı. Açılan sınıflarda bile birçok veli, çocuklarını servise vermeyip kendileri okula götürmeyi tercih etti. Şu anda da okul servislerinin işi tamamen durdu. İlkbahar aylarında alınan kredilerin ödemeleri geldi. Kredisini ödeyemeyen esnafın araçlarına haciz gelmeye başladı. Okul servislerine bir destek verilmezse okullar yeniden açıldığında veliler, çocuğunu okula gönderecek servis aracı bulamayabilirler. Çünkü araçların yarıdan fazlası okul yollarında değil, yediemin otoparklarında olabilir." ifadesini kullandı.

"Toplu taşımada esnafla vatandaş karşı karşıya getirildi"

Şehir içi toplu taşıma araçlarında alınan önlemlerin esnafla vatandaşı karşı karşıya getirdiğinin altını çizen Apaydın, "Salgının ilk döneminde taşımacı esnafımıza kapasitenin yüzde 50’sini geçmeyecek ve ayakta yolcu almayacak şekilde çalışma izni verildi. Bu dönemde giderler arttı, gelirler azaldı ve esnafımız zararına hizmet etmeye başladı. Bugün de insanlar işyerine gitmek için mecbur kalıp araçlara binmeye çalışıyor, esnafımız zorunlu olarak almak istemiyor ve böyle olunca da esnafımız vatandaşla karşı karşıya kalıyor. Hem zararına iş yapıp hem de vatandaşlarla sorun yaşıyorlar. 3’te 1 kapasite ile çalışacaksak ya ÖTV’siz yakıt alma imkânı verilmeli ya taşıma ücretleri artırılmalı ya da doğrudan nakit yardımı yapılmalı" sözlerine yer verdi.

"Acilen destek paketi açıklanmalı"

Taşımacı esnafının artık ayakta kalmasının mümkün olmadığı bir noktaya geldiğini vurgulayan Apaydın, "Diğer tüm esnaf ve sanatkârlar gibi taşımacı esnafı da yolun sonuna geldi. Bu krizden çıkabilmek için şoför ve nakliyeci esnafı için özel bir paket açıklanmalı. En önemlisi vergi ve prim borç yapılandırma ödemeleri faizsiz en erken 2021 yılı aralık ayı sonuna kadar uzatılmalı. Diğer taraftan servis aracı işletenler başta olmak üzere işleri tamamen duran esnafımıza okullar tamamen açılıncaya kadar doğrudan karşılıksız nakdi yardımı yapılmalı ve ÖTV’siz akaryakıt sağlanmalı." şeklinde konuştu. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
EBS Adıyaman Şubesi: Dünya insan hakları konusunda sınıfta kalmıştırÖnceki Haber

EBS Adıyaman Şubesi: Dünya insan hakları...

İslam düşmanı Macronun darbeci Sisiye onur nişanı(!) verdiği ortaya çıktıSonraki Haber

İslam düşmanı Macronun darbeci Sisiye on...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar