Çine ilk kez kanatlı eti ve ürünleri ihracatı başladı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Çine ilk kez kanatlı eti ve ürünleri ihracatı başladı
Abone ol
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, dünyanın önemli ithalatçılarından biri olan Çin Halk Cumhuriyeti’nin kapılarının Türkiye kanatlı sektörüne açıldığını belirterek, 6 Kasım itibariyle ilk kez kanatlı eti ve ürünlerinin ihracatının başladığını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Türkiye’den Çin Halk Cumhuriyeti’ne kanatlı eti ve ürünleri ihracatının yapılması amacıyla yürütülen çalışmaların meyvelerini verdiğini açıkladı.

Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında uzun süredir devam eden resmi temas ve görüşmelerin ardından “Türkiye’den Çin’e İhraç Edilebilecek Kanatlıların Denetimi, Karantina ve Veteriner Sağlık Şartları Hakkında Protokol Taslağında” anlaşma sağlandı.

Hazırlanan veteriner sağlık sertifikası modeli ve Türkiye'den ihracat talebi bulunan 38 adet işletme bilgisi, Çin Halk Cumhuriyeti yetkililerine iletildi.

Pakdemirli; “Ülkemizden Çin’e ilk kez kanatlı eti ve ürünleri ihracatı gerçekleştirildi. Bakanlığımız tarafından uzun süren çalışmalar sonucunda, kanatlı eti ve ürünlerinin ihracatında, dünyanın önemli ithalatçılarından biri olan Çin Halk Cumhuriyeti’nin kapıları Türk kanatlı sektörüne açması, sektörümüz açısından çok önemlidir. Önümüzdeki süreçte daha fazla kanatlı işletmesinin ihracat yapması için bakanlık olarak onaylı işletme sayısının arttırılmasına yönelik çalışmalarımız devam edecek.” dedi.

“Dünyanın 73 ülkesine kanatlı eti ihraç ediyoruz”

Türkiye’nin kanatlı et üretiminde dünyada sayılı ülkelerden biri olduğunu kaydeden Pakdemirli, “Üretimden tüketime tüm aşamalarda gıda güvenilirliğini uyguluyoruz. Bu güvenilirliği sağladığımız için söz konusu ürünlerimizi Japonya, Gürcistan, Rusya Federasyonu ve Orta Doğu ülkelerinin de dâhil olduğu toplam 73 ülkeye ihraç etmekteyiz. 2019 yılında 613 milyon dolar, kanatlı et ve ürünleri ihracatı gerçekleştirdik. Önümüzdeki dönemde bu ihracatımızı daha artırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Bakan Pakdemirli, 2020 yılı içerisinde Çin’e süt ürünleri ihracatının da başladığını ve 56 işletmenin onaylandığını hatırlatarak, hali hazırda süt ürünleri ihracatının sorunsuz bir şekilde devam ettiğini de sözlerine ekledi. ​(İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Pandemiye rağmen Batmanda imalat durmadıÖnceki Haber

Pandemiye rağmen Batmanda imalat durmadı

İkna edilen PKK mensubu Suriye sınırında teslim olduSonraki Haber

İkna edilen PKK mensubu Suriye sınırında...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar