Çinde e-ticaret şirketleri bir günde 200 milyar dolar kaybetti

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Çinde e-ticaret şirketleri bir günde 200 milyar dolar kaybetti
Abone ol
​Ülkedeki internet devlerinin gücünü sınırlamak için harekete geçen Çin hükümeti, e-ticaret şirketlerinin tekelini kırmayı amaçlayan düzenleme getiriyor.

Toplam piyasa değeri 2 trilyon doların üzerinde olan Alibaba, Ant Group ve dünyanın en büyük oyun şirketi Tencent, Çin'de devlete ait Bank of China'nın değerinden çok daha fazla olduğunun altı çiziliyor.

Tasarının Çin'de internet üzerinden en fazla satışın yapıldığı gün olan "Bekarlar Günü'nden (11.11 / 11'inci ayın 11'inci günü) hemen önce açıklanmasıyla teknoloji hisselerinin değeri hızla düşüşe geçti.

Düşüşün bugün de devam ettiği ve Alibaba, JD.com, Tencent, Xiaomi ile Meituan'ın hisselerinin toplam değerinin 200 milyar dolar değer kaybettiği kaydediliyor.

Alibaba ve JD.com'un e-ticaretin üçte ikisini elinde tuttuğu ve nüfusunun 1 milyar 400 milyon olduğu ülkede eylül itibarıyla Alibaba'nın aktif mobil kullanıcı sayısı 881 milyon olduğu belirtiliyor.

Alibaba ve JD.com, Çin'de perakende piyasasında dominant güç durumda. İki şirket, Çin'de e-ticaretin yaklaşık üçte ikisini elinde bulunduruyor. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Sağlık Bakanı Kocadan uyarı: Pek çok kişi kurallara uymadığı için Covid-19 olacakÖnceki Haber

Sağlık Bakanı Kocadan uyarı: Pek çok kiş...

Cumhurbaşkanı Erdoğandan Albayrakın istifasına ilişkin açıklamaSonraki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğandan Albayrakın isti...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar