Çin'de anüsten alınan örneklerle korona testi yapılmaya başlandı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Çin'de anüsten alınan örneklerle korona testi yapılmaya başlandı
Abone ol
Çin'in başkenti Pekin'de, korona virüsünü tespit etmede 'daha etkili olduğu' görüşü üzerine Covid-19 testleri için anüs bölgesinden örnek alınmaya başlandı. Bulaşıcı hastalıklar uzmanı Li Tongzeng, bu yöntemin 'daha doğru sonuçlar verebileceğini' savunurken, Wuhan Üniversitesi'nden Yang Zhanqiu ise "Virüsün sindirim sistemi yoluyla bulaştığını gösteren hiçbir kanıt yok" dedi.

Çin'in başkenti Pekin'de, 'Covid-19 testlerinde daha doğru sonuçlar verebileceği' görüşü üzerine anüs bölgesinden de örnek alınmaya başlandı. Bazı uzmanlar anüs bölgesinden alınan örneklerin 'daha doğru sonuçlar verebileceğini' savunurken, bazıları ise en etkili yöntemin burun ve boğazdan alınan örneklerle yapılan testler olduğunu aktardı.

Pekin You'an Hastanesi'nden bulaşıcı hastalıklar uzmanı Li Tongzeng, yapılan araştırmaların korona virüsünün anüs veya dışkıda daha uzun süre hayatta kaldığına işaret ettiğini söyledi. Anüsten alınan örneklerle daha doğru sonuçlar elde edilebileceğini aktaran Tongzeng, bu yöntemin yalnızca karantina merkezlerinde tedavi gören hastalara uygulanabileceğini dile getirdi.

Çin Komünist Partisi'nin İngilizce yayın organı Global Times'a konuşan Wuhan Üniversitesi'nden Yang Zhanqiu ise, korona virüsünün sindirim sistemi yoluyla değil üst solunum yoluyla bulaştığını hatırlatarak "Burun ve boğazdan alınan örneklerle yapılan testler en etkili yöntemlerden biri" ifadelerini kullandı. Zhanqiu, "Daha önce dışkıdan alınan örneklerde pozitif testlere rastladık ancak virüsün sindirim sisteminden bulaştığını gösteren hiçbir kanıt yok" dedi.

Çin'de geçtiğimiz hafta bir okulda dokuz yaşındaki bir çocuğun korona virüsü testinin pozitif çıkması üzerine okuldaki tüm personele ve öğrencilere antikor testi ile burun ve boğazın yanı sıra anüsten alınan örneklerle çeşitli testler yapılmıştı. İncelemelerin ardından, anüs bölgesinden alınan örneklerin Covid-19'u tespit etmede daha etkili olduğu kaydedilmişti. GazeteDUVAR

Anahtar Kelimeler:
Bakan Koca: 80 yaş üzeri bugün itibarıyla aşılanacakÖnceki Haber

Bakan Koca: 80 yaş üzeri bugün itibarıyl...

Kredi faizinde bir ayda ikinci artışSonraki Haber

Kredi faizinde bir ayda ikinci artış

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar