Çin, Uygur Müslümanlarına zorla doğum kontrolü ve kısırlaştırma yapıyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Çin, Uygur Müslümanlarına zorla doğum kontrolü ve kısırlaştırma yapıyor
Abone ol
Yaklaşık 3 milyon Uygur Müslümanını kamplarda tutan Komünist Çin yönetimi, Müslüman azınlığın nüfusunun artmasını engellemek için mecburi doğum kontrol yöntemleri uyguluyor.

Komünist Çin yönetimi, Müslümanların nüfus artışını önlemek için kadınlara kürtaj ve kısırlaştırma dâhil sert doğum kontrolü yöntemleri uyguluyor. Hükümetin aile planlaması önlemlerini ihlal eden Uygurlar, tutuklanarak toplama kamplarına veya cezaevlerine gönderiliyor.

Üç veya daha fazla çocuk sahibi olan ebeveynler, yüklü ceza ödemelerini yapamazlarsa çocukları kendilerinden alınıyor. Polislerin düzenlediği ev baskınlarıyla da Uygurların çocuklarını gizlemesi engelleniyor.

Pekin’in yürüttüğü zorunlu aile planlaması sonucunda, Uygurların yaşadığı bölgelerde doğum oranları son üç yılda yüzde 60 azaldı. Uzmanlar, Sincan’da son dört yıldır yürütülen aile planlamasının bir tür "demografik soykırım" olduğunu belirtiyor.

Çin'in Şincan bölgesinde yaşayan 3 milyona yakın Uygur Müslüman, devletin eğitim amaçlı olduğunu iddia ettiği kamplarda tutuluyor. 

jab
Anahtar Kelimeler:
Batmanda çok sayıda bina karantinaya alındıÖnceki Haber

Batmanda çok sayıda bina karantinaya alı...

Çiftçiler maliyeti artan fakat pazar fiyatı düşen mahsulü tarlada bıraktıSonraki Haber

Çiftçiler maliyeti artan fakat pazar fiy...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar