Çin: İran silah ambargosunun uzatılmasına karşıyız

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Çin: İran silah ambargosunun uzatılmasına karşıyız
Abone ol
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcü Cao Li Cian, İran silah ambargosunun uzatılmasına karşı olduklarını vurguladı.

Cian yaptığı açıklamada, “Çin, 2015 yılında imzalanan Nükleer Anlaşma temelinde ABD'nin BM Güvenlik Konseyi'ne baskı uygulayarak İran silah ambargosunun uzatılmasına karşıdır” yanıtını verdi.

ABD'nin İran silah ambargosunun uzatılması için BM Güvenlik Konseyi'nde her türlü zorbalığına karşı çıktıklarının altını çizen Cian, “Bu ambargonun kaldırılması ile ilgili anlaşmalara herkes saygı göstermeli ve herkes bu anlaşmaların içeriğine uyum sağlamalıdır. Silah ambargosunun kaldırılması dahil BM Güvenlik Konseyi'nin bütün kararları etkili şekilde hayata geçirilmelidir” ifadesini kullandı.

İran'ın BM Daimi Temsilcisi Mecid Taht-ı Revançı de ABD'nin İran silah ambargosunu uzatmaya çalışmasının BM Güvenlik Konseyi 2231 sayılı kararı ile Nükleer Anlaşma'ya tamamen aykırı olduğunu belirterek, 'ABD'liler BM Güvenlik Konseyi'nde bir kez daha dünyanın Nükleer Anlaşma'yı ve BMGK 2231 sayılı kararı desteklediğini duyacaklar' dedi.

BM Güvenlik Konseyi, BM Genel Sekreteri'nin 2231 sayılı kararın son durumuyla ilgili 9. raporunu incelemek amacıyla bu akşam video konferans yoluyla toplantı düzenleyecek.

Bu toplantıya Dışişleri Bakanı Zarif de katılacak. 

jab
Anahtar Kelimeler:
Depremde zarar gören mahalle sakinleri, mağduriyetleri için yetkililere seslendiÖnceki Haber

Depremde zarar gören mahalle sakinleri,...

İngiltere'de Kovid-19 vaka sayısı 312 bin 654'e yükseldiSonraki Haber

İngiltere'de Kovid-19 vaka sayısı 312 bi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar