Çin Aşısı Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'nın depolarına nakledildi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Çin Aşısı Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'nın depolarına nakledildi
Abone ol
Çin'den satın alınan Covid-19 aşılarının 3 milyon dozluk ilk bölümü sabah saatlerinde Ankara Esenboğa Havalimanı'na getirildi. Aşılar buradan, Sağlık Bakanlığı'nın depolarına nakledildi.
ücretli

Çin'in başkenti Pekin'den sabah saatlerinde Ankara Esenboğa Havalimanına getirilen Covid-19 aşıları, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ve İlaç Deposu'na nakledildi.

Sinovac firmasına ait Covid-19 aşıları, depolarda güvenilirlik ve etkinlik açısından bir dizi işlemden geçiriliyor. Öncelikle “soğuk zincir” konusunda eğitimli sağlık personelince paletler açılıyor. Bu aşamada her palette bulunan sıcaklık kayıt cihazları okunuyor. Her kolideki elektronik donma göstergeleri ile ısı maruziyetini gösteren ısı monitör kartları kontrol ediliyor. Aşılar, uygun taşıma kurallarına göre teslim edildiğinden emin olunduktan sonra depodaki yerlerine yerleştiriliyor.

Ardından ayrı bir komisyon eliyle temel kalite evrakları incelenip analizler için rastgele numuneler alınıyor.


 

Aşılardan alınan numuneler, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) laboratuvarlarında en az 2 hafta sürecek analiz süreçlerine tabi tutulacak. Bu süre zarfında aşılar, 2-8 derecelik ısıda tutulacak olan özel depolarda muhafaza edilecek. Analiz sonucunda uygun görülmesi halinde aşılar kullanıma sunulacak.

Aşıların muhafaza edileceği Halk Sağlığı Ana Depolarında sıcaklık kontrol sistemi, jeneratörler ve yedek sistemler bulunuyor. Aşılar, gerekli analizlerin yapılmasından sonra iklimlendirme özelliğine sahip özel tasarlanmış araçlarla il depolarına dağıtılacak.

TÜRKİYE AŞI KONUSUNDA TECRÜBELİ BİR ÜLKE

Yıllardır başarıyla uygulanan program ve yüzde 97’lere varan aşılama oranıyla Türkiye, aşılama konusunda büyük bir tecrübeye sahip.

2014 yılında uygulanmaya başlanan Aşı Takip Sistemi (ATS) ile 24 saat canlı takip yapılabiliyor. Fikri mülkiyeti Sağlık Bakanlığı'na ait olan ATS ile aşıların bulunduğu her depo, araç ve dolapta, 12 binden fazla noktada 24 saat soğuk zincir ve stok durumu izlenebiliyor. ATS ile -80’den +50 dereceye kadar hassas bir şekilde ısı ölçümü yapılabiliyor. DUVAR

 

Anahtar Kelimeler:
İran: Ukrayna uçağında ölenlerin ailelerine tazminat ödenecekÖnceki Haber

İran: Ukrayna uçağında ölenlerin aileler...

Adalet Bakanlığı 2021'deki reformları açıkladıSonraki Haber

Adalet Bakanlığı 2021'deki reformları aç...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar