Çin aşısı için yeni araştırma: Bulaştırıcılığı ne kadar önlüyor?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Çin aşısı için yeni araştırma: Bulaştırıcılığı ne kadar önlüyor?
Abone ol
Brezilyalı yetkililer, Türkiye'nin de kullandığı Çin menşeli korona virüsü aşısı Coronavac için önemli bir araştırma başlattı. Bir kentteki 30 bin yetişkinin tamamına aşı yapılacak; CoronaVac'ın gerçek hayattaki etkinlik oranı ve bulaştırıcılığı ne kadar önlediği ölçülecek.
ücretli

Brezilya, Türkiye'nin de kullandığı Çin menşeli korona virüsü aşısı Coronavac'ın enfeksiyon ve bulaştırma oranını gerçek hayatta ne kadar düşürdüğüne dair yeni bir çalışma başlatıyor. Covid-19 vaka sayılarının yüksek olduğu Serrana kentinde, nüfusun yetişkin kesimini oluşturan 30 bin kişinin tamamına aşı yapılarak, Coronavac'ın etkinlik oranı ölçülecek.

İKİ ÖNEMLİ SONUÇ ÇIKACAK

Aşıyı üreten Çin firması Sinovac'ın Brezilya'daki ortağı olan Butantan Enstitüsü'nün gerçekleştireceği deneyde, Sao Paulo eyaletindeki Serrana kentinde hamile ve emziren kadınlar, 18 yaşın altındaki çocuklar ve son 72 saatte ateş çıkmış kişiler hariç tüm yetişkinlere aşı yapılacak. Eyalet valisi Joao Doria, denemede sadece aşının güvenliğini ve etkinlik oranını değil, aynı zamanda virüsün yayılmasını engelleyip engellemediğinin de ölçüleceğini söyledi.

SONUÇLAR ÜÇ AY İÇİNDE BELLİ OLACAK

Doria söz konusu çalışmayı, "Bu aşı hakkında yeni yanıtlar verecek bir diğer önemli adım" diye niteledi. Türkiye'nin de kullandığı Coronavac aşısının ağır vakaları önlemede yüzde 100, hafif vakaları önlemede ise yüzde 50'nin biraz üzerinde başarılı olduğu açıklanmıştı.

Brezilya'daki deneme kapsamında yapılacak aşılama çalışması bugün başlıyor. Sonuçların en erken üç ay içinde alınacağı belirtiliyor.

AŞI YAPTIRANLAR BULAŞTIRICI OLABİLİR

Korona virüsü aşıları için yapılan klinik deneylerde hastalığa karşı etkinlik oranları saptansa da, bu aşıların hastalığın bulaştırılmasını ne kadar engellediği henüz net olarak bilinmiyor. Uzmanlar, aşı yaptıran bir kişinin kendisinin Covid-19'dan korunmasına rağmen, virüsü taşıyarak başkalarına bulaştırma riskine dikkat çekiyor. Bu nedenle, aşı yaptıran kişilerin maske takmaya devam etmeleri isteniyor. GazeteDUVAR

Anahtar Kelimeler:
Bakan Koca vaka sayılarının en çok arttığı ve azaldığı illeri açıkladıÖnceki Haber

Bakan Koca vaka sayılarının en çok arttı...

Türkiye'de Normalleşmeye en uzak ve en yakın 10 ilSonraki Haber

Türkiye'de Normalleşmeye en uzak ve en y...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar