Chaff fişeği nedir?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Chaff fişeği nedir?
Abone ol
Isı ve radar güdümlü füzeleri atlatmak için kullanılan Chaff fişeği sistemi askeri uçakların çoğunda bulunuyor. Fişekler, pilotlar tarafından veya otomatik olarak fırlatılıyor.
ücretli

TCG Çeşme gemisine karşı Yunan uçakları tarafından kullanıldığı belirtilen chaff fişeği, ısı güdümlü füzeleri şaşırtmak için kullanılıyor. Chaff fişeği sistemi hemen bütün askeri uçaklarda bulunuyor. Fişekler, pilotlar tarafından veya tehlike algılandığında otomatik olarak fırlatılıyor.
"Isı ve radar güdümlü füze aldatıcısı" olarak bilinen Cheff fişeği, uçaklarda savunma sistemi olarak kullanılıyor. Uçağı takipte olan füzelerin hedefini daha büyük bir hedef yaratarak saptırmak için kullanılan ve üzerine füze kitlendiği alarmını alan pilotun, düğmeye basmasıyla ya da otomatik olarak fırlatılıyor.

Chaff, alüminyum ve metalizd cam gibi folyoya benzeyen maddelerden yapılıyor. Pilot sistemi aktifleştirdiğinde uçaktan çok ince alüminyum ve bakır gibi demir parçaları atılır. Radarda en çok sinyal üreten maddeler demir olanlardır. Radar güdümlü füze bu metallerin radar izini uçağın radar izi zannederek bu metalleri takip eder.GazeteDUVAR

Anahtar Kelimeler:
Türkiye'de Koronadan can kaybı 28 bin 213'e ulaştıÖnceki Haber

Türkiye'de Koronadan can kaybı 28 bin 21...

Araştırma: Covid-19'a yakalanan her 5 kişiden birinin saçı dökülüyorSonraki Haber

Araştırma: Covid-19'a yakalanan her 5 ki...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar