Büyük İslam Alimi Molla Sadullah Toprak defnedildi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Büyük İslam Alimi Molla Sadullah Toprak defnedildi
Abone ol
Bölgenin saygın âlim ve kanaat önderlerinden Molla Sadullah Toprak, dedesi İsmail Fakirullah Hazretlerinin makamının yanına defnedildi.
ücretli

Hastalığından dolayı tedavi gördüğü Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sabaha karşı vefat eden bölgenin saygın âlim ve kanaat önderlerinden Molla Sadullah Toprak (89) son yolculuğuna uğurlandı.

Molla Sadullah Toprak'ın cenaze merasimine şehir içi ve dışından yüzlerce seveni katıldı.

Yakınları tarafından hastane morgundan alınan Molla Toprak'ın cenazesi, son nefesine kadar hatiplik yaptığı Tillo'daki Ulu Camii'ne getirildi.

Öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Molla Toprak'ın naaşı, dedesi İsmail Fakirullah Hazretlerinin makamının yanında bulunan diğer torunları gibi değerli zatların da kabrinin bulunduğu mezarlıkta defnedildi.

Cenaze namazına; Siirt İl Müftüsü Vehap Kapıcıoğlu, siyasi parti yöneticileri, STK temsilcileri ve yüzlerce vatandaş katıldı.

Molla Sadullah Toprak kimdir

Bölgenin etkin sima ve âlimlerinden olan Molla Abdulaziz Toprak'ın oğludur. 1931 yılında Siirt'in Tillo ilçesinde dünyaya gelen Toprak, medrese eğitimine küçük yaşlarda babasının yanında başlamıştır.

Dini ve fenni ilimlerde ihtisas sahibi olan Toprak, dedesinin adını taşıyan İsmail Fakirullah Medresesi'nde binlerce talebe yetiştirmiş ve topluma yüzlere âlim kazandırmıştır.

Dedesi İsmail Fakirullah Hazretlerine ait eserleri kendi evinde muhafaza eden Toprak, ömrünün son anına kadar gelen ziyaretçileri ağırlamış ve bu eserlerin tanınmasında büyük katkı sağlamıştır.

Alim olmasının yanında bölgenin kanat önderlerinden olan toprak, irşad vazifesini üslenmiş ve vefatına kadar ilme bir talebe gibi devam etmiştir. 

Yıllarca dedesinin de imamlık yaptığı camide hatiplik görevini sürdüren Toprak, hastalığı nedeniyle tedavi gördüğü Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesinde vefat etti. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Halk Coronavirus aşısı hakkında endişeliÖnceki Haber

Halk Coronavirus aşısı hakkında endişeli

Batmanda çok sayıda tarihi eser ele geçirildiSonraki Haber

Batmanda çok sayıda tarihi eser ele geçi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar