Borsada yukarı adım kuralı nedir?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Borsada yukarı adım kuralı nedir?
Abone ol
Borsa İstanbul, BIST-50'de açığa satış işlemlerine 'yukarı adım kuralı' getirdi. Peki 'yukarı adım kuralı' nedir? Yukarı adım kuralı ne kadar uygulanacak?
ücretli

Naci Ağbal'ın hafta sonu görevden alınması üzerine piyasalarda yaşanan girdap borsayı da etkiledi. Borsada bu nedenle pazartesi ve salı günü 4 kez devre kesici uygulanarak, işlemlere ara verildi. Ayrıca açığa satış işlemlerinde 'yukarı adım kuralı' getirildi. Borsanın bu adımı üzerine 'yukarı adım kuralı nedir?' sorusu merak konusu oldu.

Sermaye piyasalarında açığa satışta uygulanan kurallardan biri, yukarı adım kuralıdır. Organize bir piyasada işlem gören bir menkul kıymetin işlem sırasındaki fiyatının üstündeki fiyata üst fiyat denir. 'Yukarı adım' (Uptick) kuralı da açığa satış işleminin, hissenin en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden olması kuralı olarak adlandırılır. Hissenin son gerçekleşen fiyatı bir önceki fiyattan daha yüksekse, açığa satış son gerçekleşen fiyat seviyesinden de yapılabilir.GazeteDUVAR

Anahtar Kelimeler:
Pfizer aşısı Hong Kong'da askıya alındıÖnceki Haber

Pfizer aşısı Hong Kong'da askıya alındı

Rusya'dan Türkiye'ye: Halep saldırılarının sorumlularını bulunSonraki Haber

Rusya'dan Türkiye'ye: Halep saldırıların...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar