BM esrarı tıbbi amaçlı kullanılması için tehlikeli uyuşturucu maddeler sınıfından çıkardı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
BM esrarı tıbbi amaçlı kullanılması için tehlikeli uyuşturucu maddeler sınıfından çıkardı
Abone ol
Birleşmiş Milletler Uyuşturucu Maddeler Komisyonu, aldığı kararla, esrarın tıbbi amaçlı kullanılması için eroin gibi narkotik maddeler sınıfından çıkarılmasını onayladı.
ücretli

Dünya Sağlık Örgütünün esrar ve türevleri hakkındaki tavsiyelerini göz önünde bulunduran Komisyon, esrarın Uyuşturucu Maddelere Dair 1961 Tek Sözleşmesi'nin 5'nolu cetvelinden çıkarılmasına karar verdi.

53 üye ülkenin katılımıyla gerçekleşen oylama sonucunda esrar, 59 yıldır ilaç olarak kullanılmalarının dahi ağır kontrol programına tabii olduğu maddeler listesinden çıkarılmış oldu.

Oylamada 27 ülke kararın lehinde, 25 ülke ise kararın aleyhinde oy kullanırken, bir ülke de çekimser kaldı.

Bu kararla birlikte Komisyon, esrarın tıbbi amaçlarla kullanılan bir madde olarak tanınmasının önünü açmış oldu.

Ayrıca, kararın söz konusu bitkiyle ilgili bilimsel araştırmaların artmasında ve ülkelerin tıbbi amaçlarla kullanılmak üzere bitkiyi yasal hale getirmelerinde katalizör görevi görmesi bekleniyor.

Ocak 2019’da Dünya Sağlık Örgütü, esrarın BM ilaç kontrol anlaşmalarına dahil edilmesine içeren 6 tavsiye kararını açıklamıştı.

Karar, üye ülkeler için bağlayıcı nitelikte değil, sadece tavsiye anlamı taşıyor. Bu kararla beraber kenevir, 5 numaralı cetveldeki tehlikeli maddeler sınıfından çıkarılarak, daha az tehlikeli maddelerin yer aldı 1 nolu cetvele taşındı.

Söz konusu karar, BM kararı narkotik ile ilgili kontrollerin gevşetileceği anlamına gelmiyor. Pratikte esrarın nasıl sınıflandırılacağı hususunda son söz yine ulusal yönetimlerde olacak. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Bağlar Belediye Başkanı Beyoğlu, engelli aileleri ziyaret ettiÖnceki Haber

Bağlar Belediye Başkanı Beyoğlu, engelli...

İslamı seçen Alman Raıner Schwarz vasiyeti üzerine Ağrıda defnedildiSonraki Haber

İslamı seçen Alman Raıner Schwarz vasiye...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar