Bilim Kurulu üyesi paylaştı: Kimler maskesiz gezebilecek?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Bilim Kurulu üyesi paylaştı: Kimler maskesiz gezebilecek?
Abone ol
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, ABD'de yapılan bir araştırmayı paylaşarak maskesiz hayata geçiş hakkında bilgileri aktardı.
ücretli

ABD Pandemi Kontrol ve Önleme Merkezi'nin (CDC) yaptığı ve aşı olan kişilerin maske takıp takmayacağını inceleyen araştırmaya göre tam aşılı olanlar maskesiz ve mesafesiz kapalı ortamlarda bile görüşebilecek.

Araştırmayı sosyal medya hesabından paylaşan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz buna göre aşı yaptıran kişilerin, ikinci doz aşıdan 14 gün sonra kapalı ortamlar dahil maskesiz ve mesafesiz bir araya gelebileceğinin belirtildiğini aktardı.

Korona virüsünün çok ağır seyretmeyeceği gruptakiler ile aşılanmış insanların da görüşebileceği belirtilen CDC araştırmasında yer alan sonuçlar şöyle:

İki doz korona virüsü aşısını yaptırdıktan sonra 14 gün bekleyip tam aşılı olan kişiler, yine aynı gruptaki kişiler ile kapalı ortamlar dahil her şartta maskesiz ve mesafesiz bir araya gelebilir.

Yine bu gruptakiler ağır Covid-19 riski taşımayan, tek bir evden kişilerle maskesiz ve mesafesiz görüşebilir.

2 doz aşısını olup, üstünden 14 gün geçenler (tam aşılılar)
1-) Tam aşılı diğer kişilerle kapalı ortamda maskesiz, mesafesiz bulunabilir,
2-) Ağır Covid-19 riski taşımayan, tek bir evden kişilerle maskesiz ve mesafesiz görüşebilir.
3-) Semptomsuz olduğu sürece temaslı olarak değerlendirilmez,
4-) Toplum içinde maske takar, mesafeyi korur ve diğer önlemleri de almaya devam eder
4- ) Ağır Covid-19 riski taşıyan aşısız kişilerle veya ağır Covid-19 riski taşıyan aşısız kişilerle aynı evde yaşayanlarla bir araya geldiğinde maske takar, mesafeyi korur, diğer önlemleri de almaya devam eder.

Araştırmada semptom göstermeyen kişilere de değinildi. Bu kişiler için "Ağır Covid-19 riski taşıyan aşısız kişilerle veya ağır Covid-19 riski taşıyan aşısız kişilerle aynı evde yaşayanlarla bir araya geldiğinde maske takar, mesafeyi korur, diğer önlemleri de almaya devam eder" denildi.

Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz paylaşımına, “Biz de kendi aşıladığımız kişilerde gerçek yaşam verilerini gördükten sonra bu tür öneriler yapmalıyız” notunu düştü. GAzeteDUVAR

Anahtar Kelimeler:
İşverenlerin yüzde 70'i istihdamda değişiklik beklemiyorÖnceki Haber

İşverenlerin yüzde 70'i istihdamda değiş...

Çin dijital aşı kimliği dağıtmaya başladıSonraki Haber

Çin dijital aşı kimliği dağıtmaya başlad...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar