Köpek Sahiplendirme

Batmanda geçim kaynağı olan bademin hasadına başlandı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Batmanda geçim kaynağı olan bademin hasadına başlandı
Abone ol
Batman'ın Gercüş (Kercosê) ilçesine bağlı bademleriyle meşhur ve ismini badem çiçeklerinden alan Çiçekli (Şiferê) köyünde badem hasadına başlandı.

Her sene ağustos ayının ortalarında başlayan badem hasadı, Batmanlılar tarafından eylülde de devam ettiriliyor.

Topladıkları bademleri tüccarlara sattıklarını ifade eden Çiçekli köyü sakinlerinden Mahmut Gündüz, “Her sene ağustos ayında badem toplamaya başlıyoruz. Köyümüzün bademleri meşhurdur. Badem ağaçlarının altına çadır brandalarımızı serdikten sonra uzun sopalarla bademleri ağaçlardan döküyoruz. Bademlerimizi ağaçlardan topladıktan sonra temizleyip çuvallara koyduktan sonra at ve eşeklerimize yükleyip eve götürüyoruz. Kendi evimize bir miktar badem ayırdıktan sonra gerisini köye gelen tüccarlara satıyoruz.” dedi.

Bu yıl badem veriminden memnun kaldıklarını vurgulayan bir diğer köy sakini Zekeriya Kaya, “Burası Çiçekli (Şiferê) köyü, badem toplama zamanı olduğu için bademlerimizi topluyoruz. Köyümüz ismini badem ağacından almıştır. Bahar ayında badem ağaçları çiçek açtığı için Çiçekli köyü ismini aldı. Bademlerimizi şu anda ağaçlardan topukluyoruz, ev için belli bir miktar ayırdıktan sonra geri kalanını tüccarlara satıyoruz. Bu yıl badem veriminden memnunuz. Bu sene bademin fiyatları acılı olanı toptan kilosunu 5 lira, tatlı olanı da 8 ila 10 lira arasında köye gelen tüccarlara satıyoruz. Acı bademler şifa niyetine ilaç olarak kullanılıyor.” ifadelerini kullandı.(İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
İmece usulüyle ekilen Kursunç pirinci asırlık su değirmeninde öğütüyorÖnceki Haber

İmece usulüyle ekilen Kursunç pirinci as...

Barış Pınarı ve Fırat Kalkanı bölgesinde 11 PKKli öldürüldüSonraki Haber

Barış Pınarı ve Fırat Kalkanı bölgesinde...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar