ücretli reklam

Bakar Akar: Ermenistan işgale son vermeli ve paralı askerlerini çıkarmalı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Bakar Akar: Ermenistan işgale son vermeli ve paralı askerlerini çıkarmalı
Abone ol
​Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Ermenistan'ın bir an önce işgal ettiği topraklardan çıkması lazım ve oraya getirdiği paralı askerlerini ve teröristleri de bölgeden süratle çıkarması lazım." dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini ile yaptığı görüşme sonrası ile gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Bakanlığın resmi internet sitesinde yer alan habere göre Bakan Akar, İtalyan mevkidaşı ile görüşmesinin, son derece yapıcı, olumlu ve dostane gerçekleştiğini belirtti.

Görüşme sırasında İtalya ve Türkiye olarak ilişkileri gözden geçirdiklerini söyleyen Akar, savunma ve güvenlik alanındaki konuları bir kez daha değerlendirdiklerini kaydetti.

Akar, "Aynı zamanda Libya başta olmak üzere Doğu Akdeniz, Kıbrıs ve Ege'deki gelişmelerle ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk." diye belirtti.

Görüşmede Türkiye'nin Doğu Akdeniz, Kıbrıs ve Ege'deki görüşlerini de bir kez daha tekrarladıklarını belirten Akar,  haklı olduklarını, uluslararası hukuka, teamüllere, tarihe sürece uygun şekilde neler olduğunu, bu noktaya nasıl gelindiğini kendilerine bir daha ifade ettiğini aktardı.

Akar, Ayrıca Türkiye'nin her konuda olduğu gibi bu konuda da haklılıktan doğan bir tutumunun olduğunu, bu konuda da hiçbir şekilde diyalogdan kaçmadıklarını, her türlü diyaloğa açık olduklarını belirttiğini aktardı.

Türkiye'nin söz konusu toplantılardaki yaklaşımına değinen Akar, "Biz her zaman her yerde diyaloğa hazırız, ön koşulsuz her türlü diyaloğa varız. Bu konuda biz haklıyız, dolayısıyla bütün davamızı anlatmak için diyalogdan yanayız. Bu konuda da Sayın Genel Sekreterin başlattığı bu girişime Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla gerekli desteği tam olarak sağladık, sağlamaya devam ediyoruz. Temennimiz bu görüşmeler sonucunda iki ülke arasındaki diyalog mekanizmalarının, kazaları ve olayları önlemek için alınması gereken tedbirlerin de belirlenmesinden yanayız. Bundan da umutluyuz. Bu çalışmaları gerçekten destekliyoruz, destekledik. Bu çerçevede asker heyetlerimiz çalışmalarını aralıksız sürdürüyor." diye konuştu.

"Ermenistan, haziran ve temmuz aylarında sivil hedeflere yönelik saldırılarını da artırdı"

Ermenistan'ın, Azerbaycan'a yönelik saldırılarına değinen Akar, "Burada mağdur olan Azerbaycan. Bunu herkesin iyi anlaması lazım. 30 yıldır Azerbaycan'ın toprakları Ermenistan'ın işgali altındadır. Bununla birlikte Ermenistan, haziran ve temmuz aylarında sivil hedeflere yönelik saldırılarını da artırdı. Bunların kabul edilebilir bir tarafı yok. Buna karşılık da Azerbaycanlı kardeşlerimiz 'Yeter artık' diyerek kendi ülkelerini, öz topraklarını korumak ve topraklarını işgalden kurtarmak için mücadeleye başlamış bulunuyorlar. Buna hem yetenekleri var hem de muktedirler. Bu konuda azimli ve kararlı mücadelelerini sürdürüyorlar." şeklinde konuştu.

"Bugüne kadar hem BM hem AGİT hem de bu çerçevede kurulan Minsk grubu 30 yıldır ne yaptı?" diye soran Akar, "Müzakereleri çözelim, siyasi çözüm bulalım, ateşkesi sağlayalım' diye teklifte bulunanlara bizim sorumuz da bu. Dolayısıyla bugüne kadar hiçbir şey yapılmadı, bilakis oradaki zulüm, katliam arttı, işgal derinleşti, Azerbaycanlı kardeşlerimiz de bu konuda kendi haklarını kullanarak topraklarını işgalden kurtarmaya çalışıyorlar. Sorunun çözülebilmesi için Ermenistan'ın bir an önce işgal ettiği topraklardan çıkması lazım ve oraya getirdiği paralı askerlerini ve teröristleri de bölgeden süratle çıkarması lazım. Böyle olduğu takdirde ateşkesin hemen sağlanacağını söyleyebiliriz. Fakat işgal bitmeden, teröristler, paralı askerler oradan çıkarılmadan herhangi bir şekilde oradaki Azerbaycanlı kardeşlerimizin durmasını beklemeyin." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Gaziantepte yapımı tamamlanan okullar eğitim öğretime açıldıÖnceki Haber

Gaziantepte yapımı tamamlanan okullar eğ...

Bakan Pakdemirliden Hataydaki orman yangınına ilişkin açıklamaSonraki Haber

Bakan Pakdemirliden Hataydaki orman yang...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar