Köpek Sahiplendirme

Bakanlıktan başsavcılıklara tartışmalı 6284 Sayılı Kanun hakkında genelge

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Bakanlıktan başsavcılıklara tartışmalı 6284 Sayılı Kanun hakkında genelge
Abone ol
​Kamuoyunda aileleri korumaktan çok dağıttığı gerekçesiyle tepki çeken 6284 Sayılı Kanununda, adli yılın başlaması ile birlikte yeni uygulamalar yapılacak.

Adalet Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Adalet Bakanlığı Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderilen yazıda, Bakanlık tarafından yakın zamanda yayımlanan “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun Uygulanması” konulu Genelge uyarınca kadına yönelik şiddetle mücadelede koruyucu ve önleyici tedbirlere işaret edildi.

Yeni adli yıl ile birlikte tedbir kararları kolluk birimleri aracılığı ile tebliğ edilecek. Tedbir kararlarının kolluk birimleri tarafından tebliği uygulaması ile şiddet uygulayan kişilerin dikkati çekilecek. İhlali durumunda kişi hapse girebileceği yönünde ihtar edilecek. Böylece tebligat yapılamaması veya tebliğin gecikmesi gibi sorunlar ortadan kalkacak. Tekrarlanan şiddet vakaları veya tedbir kararlarının ihlali durumunda gecikmeksizin zorlama hapsi uygulanacak. Bu uygulama ile verilen tedbire uyulması ve şiddet eylemlerinin tekrarlanmaması hususunda caydırıcılık da sağlanmış olacak.

Aile içi ve kadına yönelik şiddet vakaları belirli Cumhuriyet savcıları üzerinden takip edilecek.

Mağdurun daha önce şiddete uğrayıp uğramadığı mutlaka kontrol edilecek. Bu yönde bulgulara ulaşılması durumunda şüpheli hakkında etkili koruma tedbirlerine başvurulacak.

Özellikle nitelikli ve tekrarlanan şiddet olgusu içeren vakaların risk değerlendirmesi daha dikkatli yapılacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerinden mutlaka sosyal inceleme raporu istenecek.

Talep edilecek koruyucu ve önleyici tedbir kararları belirlenirken, kolluk birimleri tarafından doldurulan olay kayıt formu ve hazırlanan sosyal inceleme raporu dikkate alınacak.

Öfke kontrolü, stresle baş etme, madde bağımlılığı tedavisi gibi vakaya özel uygun önleyici tedbir kararları da göz önünde bulundurulacak. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
ABD'de Covid-19'dan ölenlerin sayısı son 24 saatte 718 artarak 192 bin 864'e yükseldiÖnceki Haber

ABD'de Covid-19'dan ölenlerin sayısı son...

Türkiye'de son 24 saatte 53 kişi Coronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiSonraki Haber

Türkiye'de son 24 saatte 53 kişi Coronav...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar