Köpek Sahiplendirme

Bakan Pakdemirli: Üreticinin elinde kalan kurbanlıkları devlet alacak

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Bakan Pakdemirli: Üreticinin elinde kalan kurbanlıkları devlet alacak
Abone ol
Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, kurbanlıklarını satamayan yetiştiricilerin mağdur edilmeyeceğini, Et ve Süt Kurumunun (ESK) elde kalan hayvanları alacağını belirtti.

Bakan Pakdemirli açıklamasında şu ifadeleri kullandı: ''Bu sene 1,2 milyon büyükbaş, 3,6 milyon küçükbaş kurbanlığımız var. Bu yıl da kurbanlıklarını satamayan yetiştiricilerimizi mağdur etmeyeceğiz. Pazarda satılamayan hayvanların tamamını, talep etmeleri halinde, Et ve Süt Kurumumuz eliyle biz alacağız.

Canlı ağırlık tartımlarından yüzde 8 tokluk firesi düşülmesi sonucu 400 kilogram ve üzeri olan, besi kondisyonu yüksek, erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatı,19,00 TL olarak;

Canlı ağırlık tartımlarından yüzde 8 tokluk firesi düşülmesi sonucu 320-399 kg arası olan, besi kondisyonu yüksek, erkek kasaplık sığırların canlı alım birim fiyatı 18,00 TL olarak;

II. ve III. kalite dişi kesimlik sığırlar ise canlı olarak alınmayıp, Kurumumuz mevcut cari alım kriterleri ve fiyatları ile satın alınacaktır."

Küçükbaş hayvanlarda tokluk firesi düşülmeksizin tokluların canlı kilogramının 17,00 liradan alınacağını belirten Bakan Pakdemirli "Koyunlar 15,00 TL/canlı kg, keçiler ise 13,00 TL/canlı kg fiyat üzerinden satın alınacaktır." ifadelerini kullandı.

Alım fiyatları ve diğer detayların bugün ESK tarafından duyurulacağını belirten Pakdemirli "Kesime getirilecek elde kalan kurbanlık hayvanların, Tarım İl Müdürlüklerince hayvan pazarlarında görevlendirilen veteriner hekimler tarafından verilen sevk belgelerini ibraz etmeleri gerekmektedir." diyerek sözlerini tamamladı. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Kurban Bayramında binlerce vatandaş Nemrut Krater Gölüne akın ettiÖnceki Haber

Kurban Bayramında binlerce vatandaş Nemr...

Mısır: Türkiyenin yeni Navtex ilanı Mısırın egemenlik haklarını ihlal ediyorSonraki Haber

Mısır: Türkiyenin yeni Navtex ilanı Mısı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar