ücretli reklam

Bakan Pakdemirli: Türkiye çölleşmeyle mücadele deneyimini diğer ülkelere aktarıyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Bakan Pakdemirli: Türkiye çölleşmeyle mücadele deneyimini diğer ülkelere aktarıyor
Abone ol
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'nin çölleşme ve erozyonla mücadele deneyiminin dünyaya aktarıldığını ve bu kapsamda 108 ülkeden 953 uzmana eğitim verildiğini bildirdi.

Çölleşme ile mücadele ve erozyon kontrolü ile ilgili sahip olduğumuz deneyimlerin her yıl "Uluslararası Çölleşmeyle Mücadele Eğitimleri" ile Afrika, Orta Asya, Kafkas, Orta Doğu ve Balkan ülkeleri ile paylaşıldığının altını çizen Bakan Pakdemirli "Geçen yıla kadar toplamda 89 ülkeden 839 uzmana eğitim verdik" diye konuştu.

108 ülkeden 953 uzmana eğitim verildi

Bu eğitimleri kendilerine görev edindiklerini belirten Bakan Pakdemirli "Tüm dünyayı etkileyen Covıd-19 salgını da, bu eğitimleri gerçekleştirmemize engel teşkil etmedi. 17 Haziran 2020 Dünya Çölleşme ve Kuraklık Günü kapsamında gerçekleştirdiğimiz online eğitim ile birlikte toplamda 108 ülkeden 953 uzmana eğitim vermiş olduk" değerlendirmesinde bulundu.

"Erozyonla kaybolan toprak miktarını 140 milyon tona düşürdük"

Türkiye'nin dünyada en fazla ağaçlandırma yapan ülkeler arasında yer aldığını ifade eden Bakan Pakdemirli "Son 18 yılda 5,4 milyon hektar alanda 4 milyar 633 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Yaptığımız erozyonla mücadele çalışmaları kapsamında 1970'lerde 500 milyon tonluk erozyonla kaybolan toprak miktarını günümüzde 140 milyon tona düşürdük. Hedefimiz, 2023'te bu rakamı 130 milyon tona indirmek" açıklamasını yaptı.

Bakan Pakdemirli, Türkiye'nin ağaçlandırma ve erozyonla mücadele kapsamındaki edinmiş olduğu tecrübeyi, önümüzdeki yıllarda da söz konusu eğitimlerle dünyadaki başka ülkelerin uzmanlarına aktarmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Eğitim Bir-Sen Batman Şubesi: Öğrencilere dijital araç ve internet bağlantısı sağlanmalıÖnceki Haber

Eğitim Bir-Sen Batman Şubesi: Öğrenciler...

Bakan Koca, Covid-19 salgının yeniden şiddetlendiğini açıkladıSonraki Haber

Bakan Koca, Covid-19 salgının yeniden şi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar