Bakan Pakdemirli 480 bin projeye 26,5 milyar lira hibe desteği ödediklerini açıkladı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Bakan Pakdemirli 480 bin projeye 26,5 milyar lira hibe desteği ödediklerini açıkladı
Abone ol
Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Türkiye'nin kırsal kalkınmasının geliştirilmesini amaçlayan Ulusal Kırsal Kalkınma Ağı Kongresinin UKAFEST açılış konuşmasını yaptı.

Tarım ve Orman Bakanlığının resmi web sitesinde yayınladığı haberde, tarımsal üretimin sürdürülebilirliği ve ekonomik kalkınmanın temel anahtarının, kırsal kalkınmadan geçtiğini ifade eden Bakan Pakdemirli, "Ülkelerin tarımsal üretimde kendi kendine yetebilmesi ve nüfusun ülke sathında dengeli dağılması bakımından kırsal alan, hayati önem taşımaya devam etmektedir. Bu bakımdan, kırsal kalkınma alanında yapılacak her türlü yatırım ve çalışma, ülkelerin kalkınmasını hızlandıracaktır. Zira kırsalın kalkınması, tarım-gıda sektörünün kalkınması demektir. Tarım-gıda sektörünün kalkınması da, ekonominin ve bağlı olarak da ülkenin kalkınması demektir. Dolayısıyla kalkınmanın temelinde; yerel vardır, kırsal vardır, köy vardır, doğduğumuz topraklar vardır." dedi.

Kırsala yapılan her yatırımın, sağlıktan tarıma, ekonomiye, yani gelecek güzel günlere yapılmış bir yatırım olarak karşımıza çıkacağını söyleyen Pakdemirli, bu kapsamda Bakanlık olarak, kırsal kalkınmanın etkinliği ve sürdürülebilirliği için birçok milli program geliştirdiklerini, başta IPARD olmak üzere uluslararası programlarla işbirliği içerisinde nice başarılı projelere imza attıklarını belirtti.

"Türkiye net bir tarım ürünleri ihracatçısı"

"1960'lı yıllarda dünyadaki insanların yaklaşık yüzde 66'sı kırsal alanlarda yaşarken, şu an günümüzde bu oran yüzde 44'lere düşmüştür" diyen Bakan Pakdemirli, 2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyar olmasının; kırsal alanlarda yaşayan nüfusun ise 3,1 milyar olmasının beklendiğini söyledi. 

Son yıllarda AB'de, kullanılan tarım alanının gerilediğini ve gerilemenin devam edeceğinin öngörüldüğünü de belirten Pakdemirli, "AB ekilebilir arazisinin yüzde 3 oranında azalarak 2030 yılına kadar 104 milyon hektara düşmesi beklenmektedir. İşte tarım alanlarının azalması, tarımdan ayrılan insan sayısı, Pandemiye bağlı dünya ekonomik buhranı gibi nedenlerle, toplam AB tarımsal gelirinin, önümüzdeki on yıl boyunca reel olarak önemli ölçüde azalacağı öngörülmektedir. Buna karşılık; OECD ülkeleri içerisinde yıllık yüzde 2,9 ile en yüksek büyüme artışına sahip ülke Türkiye'dir. Son 20 yılda ülkemizde de ekilebilir alanlar azalmasına rağmen, modern tarım yöntemlerinin kullanımı, Ar&Ge çalışmalarına ağırlık verilmesi ve desteklerle tarımsal üretimimiz iki katından fazla artmıştır. Son 2,5 yılda da, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin etkin ve hızlı yapısı sayesinde, Türkiye, toplam ihracatın yüzde 10'undan fazlasını karşılamak suretiyle, net bir "tarım ürünleri ihracatçısı ülke" konumuna yükselmiştir." dedi.

"480 bin projeye, 26,5 milyar lira hibe desteği ödedik"

Kırsal alanların büyüklüğü ve beşeri açıdan büyük bir ekonomik potansiyele sahip olduklarına vurgu yapan Bakan Pakdemirli, tarım ve hayvancılıkta kullanılan modern sistemlerin, en yeni teknolojiler ve diğer ülkeler ile yapılan ikili anlaşmalarla tarımsal ürünlere her geçen gün yeni pazarlar bulunduğunu da ekledi. Üreticilere devletçe sağlanan hibenin de oldukça önemli olduğuna değinen Pakdemirli bugüne kadar verilen kimi destekleri de hatırlattı.

Pakdemirli, "Ulusal kaynaklı ekonomik ve kırsal alt yapı yatırımlarımız kapsamında, Genç Çiftçi, Kırsal Kalkınmada Uzman Eller, ORKÖY projeleri ve IPARD hibeleri dâhil, bugüne kadar toplam 480 bin projeye, reel rakamlarla 26,5 Milyar Lira hibe desteği ödedik. Bu destekler sayesinde, kırsalda reel olarak yaklaşık 48,5 milyar liralık yatırım yapıldı, 350 bin yeni istihdam oluşturuldu. Ekonomik yatırımların süresini de 2025 yılına kadar uzattık. IPARD kırsal kalkınma destekleri ve ORKÖY kredileri de devam ediyor. 2022'ye kadar manda, damızlık küçükbaş yatırımı, damızlık koç-teke alımı, kaz ve hindi yetiştiriciliği, ipek böcekçiliği ve arıcılık yatırımlarına, konusuna göre yüzde 50 ile yüzde 100 oranında hibe sağlayacağız. Geçen yıl pilot olarak başlayan, Kırsal Kalkınmada Uzman Eller projesini ülke geneline yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Atıl tarım arazilerinin üretime kazandırılması ile tarımsal işletmelerin etkin çalışmasına yönelik arazi edinimi uygulamaları ve buna bağlı olarak Arazi Bankacılığı geliştirilmesi kapsamında çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca kırsal kalkınmaya önemli bir katkı sağlayan, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Proje sayımızı da 23'ten, 46'ya çıkardık. Kırsal kalkınmada, markalaşmaya ve coğrafi işaretli ürünlere büyük önem veriyoruz. Son 18 yılda; Türkiye'de 606 ürünün coğrafi işareti tescil edildi. Şu anda da 681 ürünümüz tescil aşamasında bulunuyor." dedi.

"DİTAP'ta 150 milyon liralık işlem hacmi gerçekleşti"

Bu yıl uygulanan Dijital Tarım Pazarı ile kırsaldaki üreticilerin tüketicileriyle bir araya getirildiğini belirten Bakan Pakdemirli, DİTAP'ta gerçekleşen işlem hacmini de paylaştı ve çağrıda bulundu. Pakdemirli, "Başta sözleşmeli üretim olmak üzere, üretim maliyetlerinin düşmesi, fiyat istikrarının sağlanması, üreticinin pazar alternatifinin artması gibi olanaklar sağladığı için, DİTAP, kırsalın elini çok güçlendirecek bir platform haline gelmeye başladı. Ve şu ana kadar, 118 bin üyemizle birlikte, 150 milyon liralık işlem hacmi gerçekleşti bile. Dolayısıyla ben, bütün sektör paydaşlarını, tüm çiftçilerimizi, tüm üreticilerimizi gecikmeden, DİTAP'taki yerlerini almaya davet ediyorum." diye konuştu. 

"Son 18 yılda 254 milyar liralık yatırım yaptık"

Kırsalda su ve sulama sorunu kalmaması için bütün imkânların seferber edildiğini belirten Bakan Pakdemirli, ülke genelinde son 18 yılda yaklaşık 254 milyar liralık yatırım yapıldığını söyledi. Pakdemirli, "Sulamaya açtığımız alanlar ve toplulaştırma çalışmalarımız neticesinde çiftçilerimize yıllık 20,1 milyar lira zirai gelir artışı sağladık. Son 2,5 yılda ise; su alanında yaklaşık 38 milyar liralık yatırım yaptık. Böylece; çiftçilerimize yıllık 2,6 milyar lira zirai gelir artışı sağladık. Önümüzdeki yılı da, '2021 Su ve Sulama Yatırımlarında Hamle Yılı' olarak ilan ettik. Bu kapsamda yeraltı barajları başta olmak üzere, suyu tasarruflu ve verimli kullanma konusuna daha çok odaklanacağız." dedi.

Önümüzdeki süreçte kırsal kalkınma için belirlenen hedefleri, yol haritasını da paylaşan Bakan Pakdemirli şöyle devam etti:

2023 yılına kadar Bakanlık olarak; 150 bin hektar alanı modern sulama sistemleri ile buluşturmak için toplam 600 milyon lira destek ödemesi yapılmasını planlıyoruz. 100 milyon metreküp odun üretimi ile orman köylülerine 1 milyar lira katkı sağlayacağız. 2,3 milyar lira ORKÖY desteğini, 33 bin 300 orman köylüsü aileyle buluşturmayı hedefliyoruz. Bal ormanı sayımızı 585'ten 720'ye çıkaracağız. 754 milyon fidan üretim ve bakımı ile 470 ton tohum üretmeyi planlıyoruz. Zira bu üretimin ülke ekonomisine katkısı 430,8 milyon lira olacaktır. Kırsalda kadın girişimciliğinin desteklenmesi, işveren ve kendi hesabına çalışan kadın girişimci sayısının yükseltilmesi için çalışmalar yapmayı sürdüreceğiz. Ülkemizin geleceği olan evlatlarımıza, doğa bilinci, çevre farkındalığı, tarım sevgisi ve gıda okuryazarlığı kazandırmak için 4 bin 500 çocuğumuzun eğitim almasını sağlayacağız. 2021 ve 2022 yıllarında hayvancılık, tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi alanlarında, yeni başvuru çağrı ilanlarına çıkacağız. Bu başvuruların ödemelerini de 2023'ün sonuna kadar yapmış olacağız. Ve bu sayede de, hâlihazırda ülkemize tahsis edilmiş olan 601 milyon avro tutarındaki AB fonu, kırsal alanlarımızda yaşayan çiftçi ve yatırımcılarımızla buluşturulmuş olacaktır.

Açıklamasının devamında Pakdemirli, "2020 yılı içerisinde uygulanmaya başlanan LEADER Yaklaşımı –Yerel Kalkınma Stratejileri tedbiri ilk etapta 2023 yılsonuna kadar devam edecek, sözleşme imzalayan 50 Yerel Eylem Grubu'nun sayısının artırılması için çalışmalarımızı yaygınlaştıracağız. 2021-2027 dönemini kapsayacak olan IPARD-3 Programı ile ilgili hazırlık çalışmalarımız sürmektedir. IPARD-1 ve IPARD-2'den kazanılan tecrübelerle Tarım Reformu Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yeni bir program oluşturacağız. IPARD kapsamında kurulan işletmeler sayesinde kırsal alanlarımızda 100 bin istihdam hedefini yakalamak için elimizden geleni yapacağız. 2021-2025 yılları arası 4. Dönem kırsal kalkınma destekleri kapsamında yüzde 50 hibe desteği vereceğiz. Bu kapsamda özellikle kadın, genç girişimcilere ve küçük aile işletmelerine yönelik kurutma, dondurma, konserve yapma ve paketleme faaliyetlerinde yüzde 50 hibeli 500 milyon liraya varan hibe desteği vermeyi planlıyoruz. Kırsal Alanda Uzman Eller Projesini ülke genelinde uygulamaya koymayı ve 200 milyon lira hibe desteği vermeyi hedefliyoruz." dedi.(İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Endonezya Çin'in Covid-19 aşısı için helal sertifika bekliyorÖnceki Haber

Endonezya Çin'in Covid-19 aşısı için hel...

Siirt Valiliği önünde alev alan otomobilde maddi hasar oluştuSonraki Haber

Siirt Valiliği önünde alev alan otomobil...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar