Köpek Sahiplendirme

Bakan Kurum: “10 bin konutu yıl sonuna kadar teslim ediyor olacağız”

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Bakan Kurum: “10 bin konutu yıl sonuna kadar teslim ediyor olacağız”
Abone ol
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Malatya ve Elazığ’da depremzedeler için yapımı devam eden 24 bin 500 konutun 10 binini yıl sonuna kadar teslim edeceklerini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 24 Ocak’ta Elâzığ Sivrice merkezli meydana gelen depremde evleri zarar gören vatandaşlar için Pütürge, Doğanyol, Kale ve Malatya Merkezde yapımı devam eden konutlarda incelemelerde bulundu.

Bakan Kurum, Elazığ’da 8 bin, Malatya’da ise 2 bine yakın konutun yıl sonu itibariyle teslim edileceğine dikkat çekerek, kalan konutların ise en geç gelecek yılın haziran ayında bitirilip sahiplerine teslim edileceğini söyledi.

“Malatya'mıza bir vefa borcumuz var”

Doğanyol ziyaretinin ardından Pütürge’ye geçerek burada gazetecilere açıklamada bulunan Bakan Kurum, Elazığ’ın ardından Malatya’ya geldiklerini yarında sel bölgesi Giresun’a gideceklerini ifade ederek şöyle devam etti:

“24 Ocak’ta Sivrice merkezli depremden etkilenen illerin başında Elâzığ ve Malatya geldi. Pütürge, Doğanyol, Kale ve Battalgazi ilçelerimizin köylerinde yine Malatya merkezde kısmi olarak depremden etkilenen alanlar vardı. Hemen cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla bütün bakanlıklarımız, milletvekillerimiz, valilerimiz, belediye başkanlarımız harekete geçtik ve Battalgazi’mizin torunlarına, merhum Turgut Özal’ın memleketi Malatya’mıza ki Malatya’mız sadece kendinden ibaret değil hem bölgesi için hem de Türkiye’miz için çok önemli bir İl olmuştur. Her zaman buradan yetişen devlet adamları ülkemize çok ciddi katkılar sağlamıştır, hizmetler etmiştir. Bizim de Malatya'mıza bir vefa borcumuz var.Bu vefa borcumuzu ödemek adına cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla hemen depremden sonra bir taraftan hasar tespitlerini yaptık bir taraftan da kalıcı konutlarla ilgili çalışmalarımızı başlatmış olduk”

“Konutlarımızın bir kısmı yıl sonu kalan kısmı ise gelecek yılın haziran ayında teslim edeceğiz”

Depremde ağır hasar gören 322 adet binanın yıkımının gerçekleştirildiğini belirten Bakan Kurum, “Toplamda yaklaşık 6 bin bağımsız bölümü Malatya’da, 18 bin 500’ü de Elazığ’da olmak üzere 25 bin konutluk kentsel dönüşüm, deprem dönüşümü projesi başlattık. Bu çerçevede konutlarımız kısmi olarak yılsonuna kadar tamamlanmaya başlayacak. Vatandaşlarımıza söz verdiğimiz şekliyle bir yıl içerisinde hızlı bir şekilde konutlarımızın inşasını gerçekleştiriyoruz. Konutlarımızın bir kısmı bu yılsonuna kadar tamamlanacak, kalan kısmı da önümüzdeki yılın kalan mayıs haziran aylarına kadar tamamlanmak suretiyle 6 bin konutumuzu vatandaşlarımıza teslim etmiş olacağız.” dedi.

“İnşallah ekim ayı içerisinde Pütürge merkezdeki konutlarımızın teslimlerini yapıyor olacağız”

Pütürge’de yapılan konutların yerel mimariye uygun şekilde yapıldığı belirten Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü: “Konutlarımız yüzde 70 aşamasına geldi. İnşallah ekim ayı içerisinde Pütürge merkezindeki konutlarımızın teslimlerini yapıyor olacağız. Onun dışında köylerimizde hem kırsal kalkınma kapsamında hem de afetten zarar gören vatandaşlarımıza ev yapımı çerçevesinde tek katlı evlerimizin yapımı devam ediyor. Bu çerçevede yaklaşık bin 400 bağımsız bölümden oluşan Malatya merkezde ve köylerinde projelerimiz var. Yine 687 tanede ahırımız var. Vatandaşlarımızın talepleri halinde yine projelerimizi köy konutlarımızın da yapım sürecini başlatmış bulunuyoruz. Tabii bunun dışında yine belediyelerimizin ihtiyacı kapsamında İller Bankası Genel Müdürlüğümüz ile birlikte belediyelerimizin yürüttüğü ve toplamda 521 milyon değerinde 42 tane altyapı projesi yürütüyoruz. Yine belediyelerimize depremde hasar gören altyapılarının iyileştirilmesi kapsamında 26 milyon lira iyileştirme yapmak üzere hibede bulunduk. Bu çerçevede de tüm altyapı hasarlarımızı hızlı bir şekilde giderip, vatandaşımızın bu noktadaki eksiklilerini gidermiş olduk. Yine Malatya Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte İller Bankası Genel Müdürlüğümüz 341 milyon lira değerinde bir altyapı projesi gerçekleştiriyor. Bu projelerin finansmanını da temin ettik. Büyükşehir belediyemizde yılsonuna kadar ihaleleri yapmak suretiyle hem Malatya merkezinde hem de ilçelerinde altyapıya ilişkin tüm sorun ve problemleri de ortadan kaldırmış olacağız. Millet Bahçesi projelerimiz var. Malatya’da Doğanşehir ve Battalgazi de olmak üzere iki tane Millet Bahçesi projelendirdik. Malatya merkezdeki Millet Bahçemizin yapımı tamamlanmak üzere, yılsonuna kadar açılışını gerçekleştireceğiz. Malatya’da yapmış olduğumuz yatırımların toplam tutarı yaklaşık 3 milyar TL’ye ulaşmış durumdadır. Bu anlamda Malatya’mızı, Elazığ’ımızı önemsiyoruz. Vatandaşlarımızın ihtiyaçları, projeleri neyse valilerimiz, milletvekillerimiz ve belediye başkanlarımızla birlikte hızlı bir şekilde yapmaya gayret gösteriyoruz”

Depremle birlikte yaşamayı öğrenmek zorunda olduklarını kaydeden Kurum, “Bin yıldır bu topraklarda depremler meydana geliyor. Bizde depremlere hazır hale getirecek çalışmaları kararlı bir şekilde atacağız. Vatandaşlarımızın yaralarını söz verdiğimiz ve hızlı bir şekilde saracağız. İnşallah daha iyi ve güvenli şartlarda şehirlerimizi inşa ve ihya etmiş olacağız. Bizde vatandaşımıza karşı olan görevlerimizi yerine getirmenin mutluluğunu yaşamış olacağız” ifadelerini kullandı.

Elâzığ ve Malatya’daki 25 bin konutun tam anlamıyla ne zaman teslim edileceği ile ilgili soruya Kurum, “Elazığ’da 8 bin konutu bu yılsonuna kadar tamamlıyoruz. Malatya’da da 2 bine yakın konut yılsonu itibariyle teslim edilmiş olacak. Kalan konutlarımızın 4 bini Malatya’da, 10 bini de Elazığ’da önümüzdeki yılın altıncı ayına kadar bitecek. Toplamda 24 bin 500 konutun 10 binini yılsonuna kadar teslim ediyor olacağız, etaplar halinde de en geç mayıs haziran ayına kadar 24 bin 500 konut Elâzığ ve Malatya’da tamamlanıp, vatandaşlarımıza teslim edilmiş olacak” diye cevapladı.

Kurum ve beraberindeki heyet daha sonra Şantiye sahası ve örnek dairede incelmelerde bulundu. (İLKHA)


İranda son 24 saatte 2 bin 313 yeni tip Coronavirus vakası tespit edildiÖnceki Haber

İranda son 24 saatte 2 bin 313 yeni tip...

Siirtte fıstık hasadı başladıSonraki Haber

Siirtte fıstık hasadı başladı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar