Bakan Koca: Aşılama yazın hızlanacak

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Bakan Koca: Aşılama yazın hızlanacak
Abone ol
Sağlık Bakanı Koca, Edirne'de açıklamalar yaptı. Hastanelere başvuruların yarı yarıya azaldığını söyleyen Koca, aşı konusunda hızlanılacağını belirtti.
ücretli

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ülke çapındaki kapanmanın dördüncü gününde Edirne'de açıklamalar yaptı. 17 günlük kapanmanın işe yaramaya başladığını söyleyen Koca, "Tam kapanmaya geçmek zorunda kalındı. 17 günlük kapanma dönemi ile vaka sayılarında hızlı düşüşü sağlayacağımızı düşünüyoruz. Düşüşü görmeye başladık. Yakında durumunun vefat ve ağır hastalara da yansıyacağını düşünüyoruz" dedi.

'ASILSIZ DEĞERLENDİRMELER GÖRÜYORUZ'

Vaka sayılarındaki düşüşün yapılan test sayılarındaki düşüşten kaynaklandığı yorumlarını da değerlendiren Koca, "Düşüş ile test sayısı arasında ilişki kurarak vaka sayılarının düştüğü yönünde asılsız değerlendirmeler görüyoruz. Testler semptom gösteren veya temaslı kişilere yapılmaktadır. Türkiye'de 2 haftada hastaneye müracaat edenlerin sayısı yarı yarıya azalmıştır. 14 aydır büyük mücadele veriyoruz. Geçtiğimiz haftalarda yeni pik dönemi yaşadık. tam kapanma zaruret haline geldi. Hedefimize ulaşacağız. Bu sürecin sonunda vaka sayılarının çok azaldığı bayramı yaşamak istiyoruz. Bayramı bayram gibi yaşamak istiyoruz."

'AŞI HIZLANACAK'

Koca daha sonra ikinci bir açıklama yaparak, aşılamanın yaz aylarında hızlanacağını belirtti. "Sinovac aşısı sevk edilmeye devam edecek" ifadelerini kullanan Koca, "Aşı programını hızlandıracağız" şeklinde konuştu. Sinovac aşısının tedarikinde olumlu gelişmeler var diyen Bakan Koca, "Haziran itibariyle 40 yaş üstünü, 3-4 ay içinde de 18 yaş üstünü aşılayacağız" ifadelerini kullandı.

50 milyon doz Rus aşısının 6 ay içerisinde geleceğini kaydeden Sağlık Bakanı Koca, ilk sevkiyatın bu ay içerisinde gerçekleşeceğini belirtti.

Anahtar Kelimeler:
TÜBİTAK Başkanı: Korona ilacı inşallah ağustostaÖnceki Haber

TÜBİTAK Başkanı: Korona ilacı inşallah a...

AB'de yeni seyahat önerisi: Belli aşıları olanlar gelsinSonraki Haber

AB'de yeni seyahat önerisi: Belli aşılar...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar