Bakan Elvan: Fiyat istikrarını sağlayama görevi Merkez Bankasına aittir

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Bakan Elvan: Fiyat istikrarını sağlayama görevi Merkez Bankasına aittir
Abone ol
​Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "Fiyat istikrarını sağlayacak politikaları ve araçları belirleme ve uygulama görevi Merkez Bankası'na aittir." açıklamasında bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, yaptığı yazılı açıklamada, ekonomi politikalarının temel amacının, toplumsal refahın artırılması olduğunu belirtti.

Toplumsal refah artışının; istihdam artışı, adil gelir dağılımı ve sürdürülebilir büyümeyi içerdiğini belirten Elvan, bunların ön koşulunun da makroekonomik istikrar olduğunu kaydetti.

Elvan, "Merkez Bankası'nın temel amacı fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Bu amaç doğrultusunda, fiyat istikrarını sağlayacak politikaları ve araçları belirleme ve uygulama görevi Merkez Bankasına aittir. Hiç şüphesiz, fiyat istikrarı, ekonomide öngörülebilirliği artırarak sürdürülebilir büyüme ve toplumsal refah artışına katkıda bulunmaktadır. Bu, hem ülkemizdeki hem de uluslararası deneyimlerin gösterdiği, genel kabul gören bir durumdur." dedi.

Elvan, şunları kaydetti: Merkez Bankası 19 Kasım'da net ve güçlü parasal sıkılaştırma yaparken, şeffaflığı ve öngörülebilirliği artırarak önümüzdeki dönemde sade para politikası çerçevesi benimseyeceğini ilan etti.

Merkez Bankası'nın parasal aktarım mekanizmasının sağlıklı çalışması, diğer bir ifadeyle para politikası duruşunun finansal piyasalara ne ölçüde yansıdığı, Merkez Bankası'nın fiyat istikrarı amacına ulaşabilmesi açısından kritik önem arz etmektedir. Bu nedenle, kredi ve mevduat piyasalarının rekabetçi bir yapıda işlemesi ve aracılık maliyetlerinin gözetilmesi önemli bir husustur. Bu çerçevede, aracılık maliyetlerinin düşürülmesini ve kredi ile mevduat piyasalarındaki fiyatlamaların serbest piyasa mekanizması içerisinde oluşmasını önemli bir husus olarak görüyoruz."

Sürdürülebilir büyüme ve toplumsal refah artışı için fiyat istikrarını da içeren makroekonomik istikrarın sağlanmasının önemli ön koşul olduğunu belirten Elvan, "Bu kapsamda, atılmakta olan para politikası adımlarını tamamlayıcı şekilde maliye politikaları, finansal sektör politikaları ve kamu finansmanına yönelik politikalarımızı makroekonomik istikrarı sürekli destekleyecek ve fiyat istikrarını kalıcı bir biçimde sağlayacak şekilde oluşturacağız. Başta finansal kurumlar olmak üzere ilgili tüm kurumların idari kapasitelerini güçlendirecek ve operasyonel yetkinliklerini artıracağız. Fiyat istikrarına odaklı para politikasının, kamu mali disiplini ile desteklenmesi ve kamu ücret ve fiyatlamalarının enflasyon hedefleri ile uyumlu olarak belirlenmesi, enflasyon beklentilerinin hedeflere hızla yakınsamasında kritik rol oynayacaktır. Bu amaçla, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile yakın işbirliği içerisinde olacağız." değerlendirmesinde bulundu. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Adıyaman İl Özel İdaresinin 2021 yılı bütçesi 145 milyon TLÖnceki Haber

Adıyaman İl Özel İdaresinin 2021 yılı bü...

Türkiye'de salgının başından bu yana günlük ölüm rekoru kırıldıSonraki Haber

Türkiye'de salgının başından bu yana gün...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar